Yakınlık yakın halkalar
Nearness near rings
- Tez No: 588111
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA UÇKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde, araştırmanın amacı ve öneminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, bu çalışmanın amacına uygun olarak literatür özeti sunulmuştur. Üçüncü bölümde, bu çalışmada kullanılan materyal ve yöntem açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, yakın kümeler ve yakın yaklaşım uzayları ile ilgili bazı temel bilgiler verilmiştir. Beşinci bölümde, yakınlık cebirsel yapılar ile ilgili bazı sonuçlar incelenmiştir. Altıncı bölümde, yakın halkalar ile ilgili bazı temel özelliklerden bahsedilmiştir. Yedinci bölümde, yakınlık yakın halka tanımlanmış ve bazı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this study, the aim and importance of the study are mentioned. In the second chapter, a summary of the literature is presented in accordance with the purpose of this study. In the third chapter, the material and method used in this study are explained. In the fourth chapter, some basic informations given about near sets and nearness approximation spaces. In the fifth chapter, some results related to nearness algebraic structures are examined. In the sixth chapter, the basic characteristics of near rings are mentioned. In the seventh chapter, the nearness near ring is also defined, and some results have been obtained.