Lise öğrencilerine verilen öfke kontrol eğitiminin şiddet eğilimine etkisi
The effect of anger management training on violence tendency to High school students
- Tez No: 588219
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. KÜBRA GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu araştırma lise öğrencilerine verilen öfke kontrol eğitiminin şiddet eğilimine etkisi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel olarak Ekim 2018-Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Kars Faik Fikriye Torunoğulları Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde 2018-2019 eğitim-öğretim yılında öğrenim görmekte olan 9. ve 10. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise dahil edilme kriterlerine uyan 75 öğrenci (34 deney ve 41 kontrol) oluşturmuştur. Deney grubunda yer alan öğrencilere Öfke Kontrol Eğitimi verilmiştir. Verilerin toplanmasında,“Demografik Tanıtım Formu”ve“Şiddet Eğilimi Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerinin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Ki-kare, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testleri kullanılmıştır. Bulgular: Kontrol grubu şiddet eğilimi ölçeği ön test (50.39±7.86 ) ve son test (50.68±8.65) puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı (p>0.05) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted in order to determine the effect of anger management training on the violence tendency of hıgh school students. Material and Method: The study was carried out semi-experimentally with pretest-posttest control group between February- August 2019. The population of the study consisted of 9th and 10th grade students studying in Kars Faik Fikriye Torunoğulları Vocational and Technical Anatolian High School in 2018-2019 academic year. The sample of the study consisted of 75 students (34 experiments and 41 controls) who met the inclusion criteria. Anger Management Training was provided to the students in the experimental group. Demographic Information Form and Violence Tendency Scale were used for collecting data. In order to evaluate the data, descriptive statistics, Chi-Square t test in dependent and independent groups were used.