Basketbol oyuncularının serbest atış sırasındaki göz hareketleri / bakış karakteristikleri
The eye movements / gaze characteristics of basketball players during free throw shooti̇ng
  1. Tez No: 588218
  2. Yazar: ECE AYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araĢtırmada farklı deneyim düzeyine sahip basketbol oyuncularının baĢarılı ve baĢarısız serbest atıĢlar sırasında göz takip stratejileri ve davranıĢları arasındaki fark ve bazı kinematik parametreler incelenmiĢtir. Bu amaçla çalıĢmaya 12 profesyonel ve 12 amatör düzeyde, toplam 24 basketbolcu gönüllü olarak katılmıĢtır. Göz hareketlerinin incelenmesinde, Tobii Pro Glasses2 göz takip sistemi kullanılmıĢtır. Serbest atıĢ çizgisinden potaya doğru gerçekleĢtirilen 10 baĢarılı ve 10 baĢarısız atıĢ tekniğinin analizi için Qualisys hareket analiz sistemi kullanılmıĢtır. BaĢarılı ve baĢarısız atıĢlardan elde edilen değiĢkenler arasındaki fark bağımsız gruplarda T-testi kullanılmıĢ, Varyansların dağılımının incelenmesi için Levene Testi, baĢarı düzeyi, atıĢ fazları, ilgi alanı, baĢarılı ve baĢarısız atıĢ grubu gibi birden fazla faktörün ortalamaları arasında fark olup olmadığını incelenmesinde Tekrarlı Ölçümler için ANOVA testi, veriler IBM SPSS 23.0 paket programı ile uygulanmıĢtır.
Özet (Çeviri)
In the study conducted, it was researched whether there was visual tracking strategies and gaze behavior differences between professional and amateur basketball players during basketball free throw. A total of 24 athletes, 12 professional and 12 amateur included in the study. The visual pursuit strategies of players were recorded with Tobii Pro Glasses2 eye tracking system. Athletes recorded kinematic data during 10 successful and 10unsuccessful free throw were by the qualisys motion capture system. Normality of data recorded during successful and unsuccessful shots were tested by Shapiro-Wilk. All data for successful and unsuccessful shots were analysed with independent samples t test and Repeated measures ANOVA was used to analyze the data. Statistical analyses of the study were conducted using of the SPSS 23.0 package program.