Bir geminin kavramsal tasarımı sürecinde kalite fonksiyonu göçerimi ve analitik hiyerarşi prosesi yöntemlerinin bütünleşik kullanımı
Quality function deployment (GFD) and analytic hierarchy process (AHP) integration in a ship concept design process
  1. Tez No: 588244
  2. Yazar: ERÇİN GÖKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL TEKİN TEMUR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Marine Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yatırımcıların ve kullanıcıların gereksinimlerini karşılayan bir ticari gemi tasarımı yapmak çok sayıda farklı disiplinin bir araya geldiği, ileri düzeyde bir uğraş gerektirir. Tasarım; ekonomik, teknolojik, tasarım standartları ve kural koyucularını şart koştuğu regülasyonlar, fiziksel ve fonksiyonel ihtiyaçlar gibi birbiriyle çatışan faktörlerin bulunduğu bir belirsiz ortamda başlar. Tasarım standartları ve kural koyucuların regülasyonlarının başarıyla karşılanması, yatırımcı ve son kullanıcının gereksinimlerini karşılamada yetersiz kalabilir. Bu nedenle, sadece teknik kural ve regülasyonlara uyan bir tasarım yapmaktan öte, kullanıcıların tercihlerini ve gereksinimlerini ön sıraya alan sistematik bir tasarım çerçevesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, ticari bir geminin kavramsal tasarım sürecinde müşterinin gereksinimlerini göz önüne alarak beklentilerini azami seviyede karşılamak için Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) ve kalite fonksiyon göçerimi (KFG) tekniğini birlikte kullanılmaktadır. Yapılan örnek bir vaka çalışması sonucunda, ileri mühendislik ve simülasyon yazılımları kullanımı, sevk sistemi çözümleri, ana boyutların, hız/güç ve tekne formunun optimizasyonu birincil derecede öne çıkan müşteri gereksinimleridir. Hızlı yük elleçleme sistemleri, geniş ve konforlu yaşam mahalleri ve çok çeşitli yüklerini taşıyabilmek ise müşteri gereksinimi açısından son sırada çıkan gereksinimlerdir.
Özet (Çeviri)
Designing a commercial ship that meets the needs of investors and operators requires an advanced level of engagement, with many and different disciplines coming together. Design begins with an uncertain environment where there are conflicting factors, such as physical, functional, and regulatory requirements that require economic, technological factors, design standards and regulations. To meet design standards and regulations can be insufficient to meet the needs of the investor and operators. Therefore, there is a need for a systematic design framework that prioritizes the preferences and requirements of users, rather than simply fits the technical rules and regulations. In this study, Analytic Hierarchy Process (AHP) and quality function propagation (QFD) technique are used together to meet the expectations of the customer in the conceptual design process of a commercial ship in order to maximize their expectations. As a result of a case study, A, B, C are the primary requirements of the user. Fast cargo handling systems, large and comfortable living spaces for crew and ability to carry various type of cargoes are the last requirements in terms of customer requirements