Trakya Türk şâirlerinin duygu ve düşünce dünyası
The world of feelings and emotions of western thrace Turkishpoets.
  1. Tez No: 588375
  2. Yazar: NERMİN AMET
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmada, Batı Trakya Türklerinin bulunduğu coğrafya ile içinde yaşadıkları toplumun sosyo-kültürel yapısı incelenerek, Yunanistan'da azınlık olarak yaşayan Türklerin karşılaştıkları sorunlara da değinilerek, Batı Trakya Türk şiirinin nasıl bir ortamda var olduğu saptanmaya çalışılmıştır. Araştırmada, Batı Trakya Türk Edebiyatı ürünleri türleri bakımından incelenmiş, özel olarak ise bu türlerden şiir alanında verilen eserler tahlil edilmiştir. Batı Trakya Türk edebiyatı incelendiğinde, en çok şiir türünde eser kaleme alındığı dikkatimizi çekmiştir. Çalışmamızda önce Batı Trakya Türk Şiiri dönemlere göre dörde ayrılarak değerlendirilmiş, daha sonra bu farklı dönemlerdeki Batı Trakyalı Türk şairlerinin şiirleri, konularına göre sınıflandırılmıştır. Ayrıca çalışmamızda, incelediğimiz şiirlerin şekil ve biçim özelliklerine de kısaca değinilmiştir. Çalışmamızda Batı Trakya Türk Azınlığının önde gelen şairlerinden Alirıza Saraçoğlu, Asım Haliloğlu, Hüseyin Alibabaoğlu, Rahmi Ali, Mustafa Tahsinoğlu, Hüseyin Mazlum ,Reşit Salim, Dr.İbram Onsunoğlu, Salih Halil, Mehmet Çolak, İmam Kasım, Ferruh Mehmet Pazvantoğlu, Cihan Abbasoğlu, Ercan Caneri, Nalan Saraçoğlu, İbrahim Baltalı, Şükran Raif, Abdürrahim Dede, Mustafa Çolak, Şefaat Ahmet, Sibel Gülistan, Füsun Süka gibi şairlerin şiirleri incelenmiştir. Şairlerin duygu ve düşünce dünyalarını ortaya çıkarmak amacıyla, şiirleri bireysel, sosyal ve siyasi temalara ayırarak; tabiat, aile, kadın, eğitim, sanat gibi alt başlıklara ayırarak, yorumlamaya gayret ettik. Çalışmamız neticesinde görülmüştür ki; Batı Trakya'da Türk şairler şiirlerinde, özellikle Batı Trakya Türk toplumunu yakından ilgilendiren eğitim, azınlık o, kadın olmak, Türk kimliğinin tanınmaması, göç gibi konularda duygularını ve düşüncelerini yoğun bir şekilde aktarmıştır. Kullandıkları sade ve anlaşılır dil ile Batı Trakya Türk toplumunun her kesimden ferdine ulaşmayı ve anlaşılabilir olmayı amaçlamış, bunu büyük ölçüde de başarmışlardır. Bu bakımdan Batı Trakya Türk şiiri, içinde doğduğu Batı Trakya Türk toplumunun sıkıntılarını, özlemlerini, mutluluklarını yansıtan bir ayna niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, researched the geography and socio-cultural structure of the society of Western Thrace Turks in which they live, referring the problems of Turks who are faced living in Greece as a minority and determined in what kind of environment the Western Thrace Turkish poetry exists. In this research, Western Thrace Turkish Literary products were examined in terms of their types, and especially the written works in the field of poetry were analyzed. When the Western Thrace Turkish literature was studied, it was noted that most of the written works are in the field of poetry. In our study, Western Thrace Turkish Poetry was first divided into four parts according to periods, and then the poems of Western Thrace's Turkish poets of these different periods were classified according to their subjects. In the classifications, the worlds of feelings and emotions of the poets are observed and interpreted. In addition, the style and characteristics of the poems which we analyzed are also briefly mentioned in our study. In our study, Western Thrace Turkish Minority's well known poets, Alirıza Saraçoğlu, AsımHaliloğlu, Hüseyin Alibabaoğlu, Rahmi Ali,Mustafa Tahsinoğlu, Hüseyin Mazlum, Reşit Salim, Dr.İbram Onsunoğlu, Salih Halil, Mehmet Çolak, İmam Kasım, Ferruh Mehmet Pazvantoğlu, Cihan Abbasoğlu, Ercan Caneri, Nalan Saraçoğlu, İbrahim Baltalı, Şükran Raif, Abdürrahim Dede, Mustafa Çolak, Şefaat Ahmet, Sibel Gülistan, Füsun Süka have been studied. İn order to uncover the world of feelings and emotions of poets, we tried to interpret the poems into the framework of individual, social and political themes:with the sub-titles such as nature, family, women, education and art. As a result of our study, it has been seen that in the poems of Turkish poets in Western Thrace, poets have intensely conveyed their feelings and emotions about topics especially like education which is closely related to Western Thrace Turkish society, being a minority, being a woman, unrecognition of Turkish identity, migration. With their simple and comprehensible language usage, they aimed to reach and become understandable in every part of the Turkish society and achieved this goal to a great extent. In this respect, Western Thrace Turkish poetry is a mirror reflecting the problems, nostalgias and happinesses of the Western Thrace Turkish society in where it was born.