Uluslararası organizasyonlarda kullanılan tenis kortlarının sürdürülebilir çevre açısından incelenmesi
Analyzing the tennis courts that held international tennis events about sustainability enviroment
  1. Tez No: 588403
  2. Yazar: KADRİYE TÜKENMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELHAN ÖZBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Spor, Public Administration, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'nin 2005-2017 yılları arasında ev sahibi olduğu uluslararası organizasyonlarda kullanılan tenis kortlarının sürdürülebilir çevre açısından incelenmesidir. 'Spor ve rekreasyon tesislerinin çevreye etkisi' alt boyutu temel alınarak uluslararası tenis turnuvalarının düzenlendiği tamamen yeni olarak inşa edilen tenis kortlarının sürdürülebilirliği tespit edilmiştir. Bu kortların bir kısmı büyük uluslararası spor organizasyonları için inşa edilirken bir kısmı ise topluma hizmet için inşa edilip sonrasında uluslararası spor organizasyonlarına ev sahipliği yapmıştır. Böylece her iki amaca da hizmet eden tesislerdeki kortların durum tespiti yapılmıştır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemi tercih edilmiş olup, 2005-2017 yılları arasında inşa edilip önemli uluslararası tenis turnuvalarına ev sahipliği yapmış olan 7 farklı şehirden 7 farklı tenis kortları araştırma konusu olmuştur. Araştırmacı, tesislerin inşa edilme zamanlarını ve bu kortların ev sahipliği yaptığı organizasyonlar zamanına ait dokümanları incelemiş ve incelenen yıllardaki turnuvaların düzenlenmesinden Türkiye Tenis Federasyonu'nun (TTF) sorumlu kişilerinden, Gençlik Spor Bakanlığı (GSB) Açık Tesisler Şube Müdürlüğü'nden, incelenen kortlardan sorumlu kişiler ve kortlarda çalışan antrenörlerden toplanan doküman ve veriler toplamıştır. Uluslararası tenis turnuvalarının düzenlendiği kortların sürdürülebilir çevre ilişkisi nitel araştırma yöntemi tekniklerinden biri olan döküman incelenmesi çalışmasıyla değerlendirilmiştir. Sonucunda; bazı kortların organizasyonlardan sonra sürdürülebilir çevreye uzunca bir süre uygun olmadığı, tesisin tamamının veya bazı bölgelerinin uzun zaman atıl ve bakımsız bırakılmış olarak spor ve rekreasyon alanlarının çevreye olumsuz etkisi olurken daha sonra aktif olarak kullanılmaya başlandığı bilgilerine ulaşılmıştır. Bazılarının ise atıl durumda olan arazilerin değerlendirilip üzerinde sürdürülebilir çevreye uygun ve son derece aktif bir şekilde kullanılıp topluma kazandırılmıştır. Tenis sporunu hobi veya performans olarak yapan herkese sürdürülebilir fayda sağlayarak sporda sürdürülebilir çevrenin spor ve rekreasyon etkisinin olumlu yönde işleyişte olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the sustainability environment of tennis courts which were built to host mega sports events or important international tennis tournamets, starting with 2005 Universiade Izmir, and the conditions of the courts after hosting important international tennis tournaments. The tennis courts were examined in terms of sustainable facility heritage by looking at the iractive use after the organizations that were constructed and organized in accordance with the influence of sports and regreation areas on sustainable environment. In this study, qualitative research method was prefered and seven different tennis courts in seven different cities which were built between 2005-2017 and those tennis courts that hosted important international tennis events were subjected for this research. Researcher investigated the building time of those courts and documents of the organizations while hosting them, and the collected documents and outputs by the responsible person for organized international tournaments of Turkish Tennis Federation (TTF), Branch Office of Open Facilities regarding Ministry of Youthand Sports, responsible person and coach in those tennis courts in the years examined. The relation between the courts that hosted international tennis tournaments and sustainability environment were evaluated via document analysis which is one of the qualitative research echniques. As a result, some of these courts were found not to be acceptable for sustainability environment for couple of years. Fully or some part of the facilites were inactive and neglected regarding influence of sports and regreation areas, and furthermore, some of them were built on inactive land that is acceptable for sustainability enviroment on influence of sports and regreation areas which were tremendously used in an active way and therefore these courts provide sustainability benefit to people and the tennis players.