Arapça dil öğreniminde karşılaşılan problemler 'imam-hatipler ve ilahiyatlar ölçeğinde'
Problems encountered in arabic language learning 'imam-hatips and theology scale'
  1. Tez No: 588480
  2. Yazar: AYŞENUR KOÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN BAYRAKTUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşan bu çalışmada, Türkiye'de öğrenim bakımından dil eğitiminde yaşanan problemler ve hem eğitim öğretimi yapılan hem de Türkiye'nin konumu göz önünde bulundurulduğunda önemi artan Arapçanın öğrenilirken zorlanma nedenleri üzerinde durulmuştur. Hızla ilerleyen teknoloji ve gelişen, değişen dünya şartları ile bugün anadilin yanında ikinci bir dilin öğrenilmesinin önemi artmaktadır. Sunulan imkânlar çeşitli kültürlere sahip topluluklar ile ticaret yapabilme, farklı ülkelere gezilere gidebilme, yeni yeni insanlar tanıyabilme fırsatı sağlamıştır. Bu da farklı dillerde iletişim kurabilen, anadili yanında ikinci bir dile de sahip kişilere ihtiyacı artırmıştır. Farklı metot ve yöntemlerle öğrenilmeye çalışılan yabancı dil ile anadil arasında benzerlik ve farklılıklara rastlanmaktadır. Benzerlikler öğrenmeyi kolaylaştırırken farklılıkların fazla olması da yabancı dili öğrenirken zorlanmalara neden olmaktadır. Önceden denenip ezber veya dilbilgisi öğrenimi dışına çıkmayan öğrenme denemeleri ile çevreden zor olduğu bilgisi akıllara kazınan Arapçanın diller arasında önemli bir yeri vardır. Çok dillilikle daha da önemi artan Arapçanın, mesleki bir ders olarak da İmam Hatip okullarında ve Arapça eğitimi vermeye devam eden fakültelerde ders olarak eğitim öğretimi devam etmektedir. Eğitimde öğrencinin Arapçayı öğrenmesinde öğretici oldukça etkilidir. Öğretici; bilgisi, bildiğini aktarabilmesi, tecrübeleri, kullandığı yöntem ve metot ile dil öğreniminin hızlı gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır. Öğrenci öğrenendir. Tüm şartların olumlu hale getirilmeye çalışmasının nedeni öğrencinin daha iyi öğrenebilmesine yardımcı olmaktır. Öğrencinin kendini öğrenmeye kapatması Arapçayı öğretmeye çalışmada öğretecek kişi için en zor olan durumdur. Ülkesi ve milleti için iyi ve faydalı bir gençlik için yetiştirilmeye çalışılan bu gençlerin İmam Hatip Liselerinden sonra Arapça hazırlık sınıfı olan veya olmayan İlahiyat fakülteleri ile Arap dili bölümlerinde eğitim süreçleri devam etmektedir. Arapça derslerinde uygulanan yöntem ve metotlar ile problemin kaynaklarının tespit edilememesi durumunda, öğrencilerin yeterli düzeyde Arapça öğrenememesine sebep olunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction, this study consists of two parts and that the results, in terms of education in language education in Turkey problems and made teaching and location of both training considering the importance Turkey increased the strain causes while learning of Arabic are emphasized. Rapidly advancing technology and evolving process, the changing world conditions and the importance of learning a second language with today. Interested in a variety of cultural offerings have the ability to trade with communities, to different countries, to go to, people are able to recognize opportunity. This also can communicate in different languages, native also has a language people need by second. Learn different methods and ways should be studied foreign language with similarities and differences between native speakers. Similarities and differences while making it easy to learn a foreign language because of excessive lead to strain while learning. Do not come out of a previously studied whether memorization or grammar learning is difficult with essays on the environment is about the minds of Arabic languages has an important place in between. The importance of increasing even more of Arabic Multilingual, professional and İmam Hatip schools, and a lesson of Arabic training as training courses, on the other hand, which continues to continue teaching. In learning a foreign language is Arabic in education student tutorial is very effective. Tutorial; information, method, which uses the transfer experiences he knows, and methods to help to fast language learning with. The student is learning. The reason to serialize all conditions positive study is to help the student gives no means better. The student will teach people the study to teach yourself Arabic close to learning the most difficult to condition. It's good for the nation, for his country and to be grown for a useful youth studied the İmam Hatip High school then of these young people with or without preparatory class in Arabic with Arabic language sections of seminary training processes. Method implemented in Arabic classes and methods in the event of the inability to detect the source of the problem, with adequate levels of students to learn Arabic.