Form ve fonksiyon ilişkisi bakımından akademik alanda avlu düzenlemesi
Atrium arrangement and method in academic field in point of form and function relationship: An atrium desing for the faculty of art and the faculty of education of Hatay MKU
  1. Tez No: 588601
  2. Yazar: HÜSEYİN YALÇIN COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DUYULER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında Hatay MKÜ yerleşkesinde bulunan bir avlu mekânının iş başı eğitim yöntemi kullanılması suretiyle kendine özgü kimliksel değer ve mesajlar taşıyan bir mekân tasarlanması amaçlanmaktadır. Kimliksel değer ve mesajlar bir düzleme oturtulurken kent kimliği kavramı dikkate alınmakta ve kamusal açık bir alan olan avlu tarihsel açıdan incelenerek, sanat ve mimari bağlamında form-fonksiyon ilişkisi kurulması hedeflenmektedir. Çalışmada ayrıca mimari kullanışlılık, uygunluk, estetik ve sanatsal değerler göz önünde bulundurulmaktadır. Bulunduğu bölgenin tarihsel kültürünü yansıtarak inşa edilecek avlunun öğrencilerin ve üniversite personelinin dinlenme, sergi, toplantı, kokteyl, seminer gibi amaçlarla kullanılması mümkündür. Bu çalışma ile mimarisi ve fonksiyonel yapısı ile birçok kişiyi etkileyebilecek bir yapı yaratılabilir. Çalışmanın özellikle Antakya kentinde yapısal bir dönüşümü teşvik etmesi arzu edilmektedir. Böylece yüksek maliyetli inşaat uygulamalarına ihtiyaç duyulmadan, kullanışlı ve bölgenin tarihi dokusuna uygun estetik yapıların inşa edilmesi mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to design a space, which has characteristical values and messages, on an atrium area in Hatay Mustafa Kemal University Campus by using job-training method. While emplacing characteristical values and messages in the design study, urban fabric concept was considered and atrium concept, which is an open public space, is investigated from historical point of view. Thus it is possible to correlate form and function in the context of art and architecture. Also, in the study, architectural usefulness, aesthetic and artistic values are taken into consideration. The atrium, which can be built by considering and reflecting historical culture of Antakya region is possible to be benefited by university students and personnel for purposes of rest, exhibition, meeting, cocktail party and seminars. With this design study, an atrium, which is likely to impress people with its architecture and functions, can be built. We wish that the present study stimulates structural transformation especially in the city Antakya. Thus without the need to high-cost constructive applications, it is possible to be built purposive and esthetic structures which are in accordance with historical characteristics of the region of Antakya.