Köpeklerde deneysel olarak oluşturulan vitamin D3 toksikasyonunun klinik, hematolojik, ultrasonografik ve biyokimyasal bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical, hematological, ultrasonographical and biochemical findings in dogs with experimentally induced vitamin D3 toxication
- Tez No: 58862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER AYTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışma, deneysel olarak Vit. D3 toksikasyonu oluşturulan oluşan toksikasyona ait klinik, hematolojik, biyokimyasal, ultrasonografik ve elektrokardiyografik bulguların belirlenmesi amacı ile yapıldı. Çalışmada materyal olarak karışık ırk ve cinsiyette, farklı yaşlarda, 32 adet köpek kullanıldı. Köpekler, uygulanan Vit. D3 bazında, her biri 8 adetten oluşan 4 gruba ayrıldılar. Kontrol grubuna 2000 U/kg ; Tlgrubuna 20 000 U/kg ; T2 grubuna 40 000 U/kg ve T3 grubuna 60 000 U/kg Vit. D3, ağız yolu ile verildi. Çalışma boyunca köpekler her gün sistemik olarak muayene edildiler. Beden ışılan, kalp ve solunum sayılan, hematolojik ( WBC, RBC, Hb, Hct, MCV, MCH, MCHC, Pk, N, L, E ) ve serum biyokimyasal değerleri ( BUN, kreatinin, potasyum, kalsiyum, fosfor, total protein, alkalen fosfataz ve kreatinin kinaz ) değerleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out to determine the clinical,haematological, biochemical, ultrasonographical and electrocardiographical findings of dogs with experimentally induced Vit. D3 toxication. A total of 32 cross-bred dogs of both sexes and different ages were used as material. They were divided into four groups, each composed of 8 dogs, designed on basis of different doses of Vit. D3 ( 2000 Vit. D3 controls; 20 000 Vit. D3 to group Tl ; 40 000 Vit. D3 to group T2 and 60 000 U/kg to group T3, per os ). During the study all of the dogs were examined daily. Temperature, heart and respiration rate, hematological ( WBC, RBC, Hb, Hct, MC V, MCH, MCHC, Pit, N, L, E ) and biochemical ( BUN, Creatinine, Potassium, Calcium, Phosphorus, Total protein, Alkaline phosphatase, Creatinine kinase ) values were determined.