45 numaralı /989 [1581] tarihli Mühimme Defteri ve Kars ile ilgili hükümlerin transkribi-değerlendirilmesi
The transciption and evaluation of Mühimme Register no 45 989 [1581] and the conitions about Kars]
- Tez No: 588650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 834
Özet
Osmanlı Devleti'nde, Divân-ı Hümâyûn, üst düzey yargı ve kararların alındığı ve onaylandığı meclistir. Divân-ı Hümâyûn'da yapılan toplantılarda müzakere olunan haricî ve dahilî görüşmelere ait askerî, siyasî, iktisadî ve içtimaî kararların kayıtlarının tutulduğu defterlere mühimme defteri denir. Bu defterlerde genellikle, Osmanlı Devleti'nin dış ilişkileri, şark seferi, gönüllü, beşlü, yeniçeri görev tevcihleri, zeamet ve tımarların verilip alınması, cezaların verilmesi, asker sevkiyatı, gönüllü askerlerin kayıtları, kale tamiri, asker ve zahire tedariki ile ilgili hükümlere rastlamak mümkündür. Tez çalışmamızda Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde bulunan 989 numaralı Divân-ı Hümâyûn Kataloğundaki 45 numaralı Mühimme Defteri okunarak Kars, Ardahan, Çıldır, Kağızman, Göle ile ilgili hükümler transkript edilerek değerlendirilmiş diğer hükümlerin ise özetleri verilmiştir. Belgelerde okunamayan kelimelere (…), boş olan yerlere (boş), silik yerlere (silik), kesik olan yerler (kesik) olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Ottoman Empire, Divân-ı Hümâyûn was the council where important judgements and significant decisions were taken and approved. There were“Mühimme Records”which included military, diplomatic, financial and social decisions about external and internal opinions in the meetings at the Divan. In these records there are terms and conditions about international relationships, eastern excursions, the directings and duties of the volunteers, the quintettes and the janissaries, enfeoffs, punishments, military shipments, the records for volunteers, castle repairs, the supplies for soldiers and provisions. In this study we have read the number 45 Mühimme Record at Number 989 Catolog Divân-ı Hümâyûn at Prime Ministry Ottoman Records, have investigatel the decisions about Kars, Ardahan, Çıldır, Kağızman, Göle and have summarized other decision. We have marked the unreadable words with (…), the spaces with (blank), the obs cure places with (weak), th cutting places with (incision).