Yerel yönetimlerde performans esaslı bütçe uygulaması - Ankara Büyükşehir Belediyesi örneği (2011-2018)
Performance based budget implementation in local governments - case of Ankara Metropolitan Municipality (2011-2018)
- Tez No: 588683
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
İkinci Dünya Savaşından sonra bütün dünyada sosyal devlet anlayışına yönelik araştırmalar ve çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Kamu hizmetlerinin bütün vatandaşlara en hızlı şekilde ulaştırılabilmesi, kamu kaynaklarının daha etkin kullanımının sağlanması, yerel halka sosyal destek ve hizmetlerin götürülmesi, özellikle de demokrasi kültürünün ülke geneline yayılması gibi gereklilikler, yerel yönetimlerin önemini artırmıştır. Bu bağlamda belediyeler daha önemli duruma gelmiş; görev, yetki ve sorumluluklarının kapsamı da genişlemiştir. Kamu hizmetlerinin yerine getirilebilmesi için gereken gelir ve giderlerin yapılacak faaliyetler bazında planlanması, gereksinimlerin önceden belirlenmesi bütçeleme sisteminin en iyi şekilde kurulması ile verimli olabilecektir. Bu çalışmada, performans esaslı bütçeleme sistemi incelenmektedir. Bütçe sistemleri arasında en modern ve gelişmiş sistemlerden biri olan performans esaslı bütçeleme, kamu ile vatandaş arasındaki ilişkilerin olumlu yönde ilerlemesi adına gerekli yapıların geliştirilmesi amacını taşımaktadır. Bu çalışmada, araştırmacının aktif olarak görev yaptığı, bundan dolayı verilerine en hızlı şekilde ulaşabildiği Ankara Büyükşehir Belediyesi özelinde performans esaslı bütçe uygulamalarının büyükşehir belediyelerindeki karşılığının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında Ankara Büyükşehir Belediyesinin 2011-2018 yılları arası performans bütçe raporları incelenmiştir. Sonuç olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından performans esaslı bütçe uygulamasıyla daha şeffaf, planlı ve katılımcı belediyecilik adına önemli adımların atıldığı tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
After the Second World War, researchers and studies about the social state concept have been started to be made all over the world. Requirements such as the provision of public services to all citizens in the fastest way and the more efficient use of public resources have increased the importance of local governments. In this context, municipalities have become more important; the scope of its duties, powers and responsibilities has also expanded. Planning the income and expenses required for the fulfillment of public services on the basis of the activities to be performed, pre-determination of the requirements can be efficient with the best establishment of the budgeting system. In this study, performance based budgeting system is examined. Performance-based budgeting, one of the most modern and advanced systems among budget systems, aims to develop the necessary structures for the positive progress of the relations between the public and the citizens. In this study, it is aimed to examine the performance of budget based budget applications in metropolitan municipalities. Within the scope of the research, performance budget reports of Ankara Metropolitan Municipality between 2011-2018 were examined. As a result, it has been determined that important steps have been taken in the name of more transparent, planned and participatory municipality with performance based budget implementation.