Kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarının kurumsal itibar yönetimindeki rolü: Türkiye'nin en itibarlı markaları özelinde bir araştırma
The role of corporate social responsibility practices in corporate reputation management: A study specific to the most reputable brands of Turkey
- Tez No: 588682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE AKIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kurumsal İletişim ve Halkla İlişkiler Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Gelişen iletişim teknolojilerinin etkisi ve artan rekabet koşullarının bir sonucu olarak kuruluşların aynı pazarda ürün veya hizmet sunan rakiplerinden ayrışmak için maddi çıkarlarının yanı sıra kalıcı bir sosyal değer yaratma hedefleri söz konusu olmaktadır. Kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarının kuruluşlara, hedef kitleleri tarafından sevilme, benimsenme ve uzun süreli bir tercih sebebi olma gibi kurumsal itibarı destekleyen olumlu yansımalarının bulunduğu düşünülmektedir. Bu çalışma, iki önemli kurumsal iletişim alanı olarak nitelendirilebilecek kurumsal sosyal sorumluluk ve kurumsal itibar yönetimi kavramlarını detaylı bir şekilde inceleyerek bu iki kavramın arasındaki bağlantıyı açıklamaktadır. Bu bağlamda tez, kurumsal sosyal sorumluluğun yaklaşımları, modelleri, uygulama alanları, kuruluşlara olan avantajları ve dezavantajları ile kurumsal itibar yönetimi ve kurumsal itibarın bileşenleri hakkında kapsamlı bir literatür taramasını içermektedir. Çalışma kapsamında, Türkiye İtibar Endeksi tarafından 2018 yılında gerçekleştirilen Türkiye'nin En İtibarlı Markaları araştırmasında yer alan kuruluşlarla gerçekleştirilen yapılandırılmış görüşme bulguları ve yorumlamaları bulunmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'deki en itibarlı kuruluşların, gerçekleştirdikleri kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarının kurumsal itibar yönetiminde etkin bir role sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of the effect of developing communication technologies and increasing conditions of competition, corporations have added the objective of creating permanent social values alongwith financial gain in order to differentiate themselves from their competitors. Corporate social responsibility practices are considered to have positive effects for the corporations which support corporate reputation such as appreciation, adoption and long term preference by the target audience. This study elaborately examines social responsibility and corporate reputation management concepts which can be specified as two significant corporate communication fields and explains the relationship between them. In this regard this thesis comprises a comprehensive literature survey about the approaches, models, application areas of corporate social responsibility, the advantages and disadvantages thereof for the corporations, and the components of corporate reputation and corporate reputation management. In the study, findings and explication of the interviews held by using structured interview technique with the corporations which rank in the research namely Most Reputable Brands of Turkey, are present. This study suggests that the corporate social responsibility practices executed by the most reputable corporations of Turkey have an active role in the management of corporate reputation.