Türkiye'de mühendislik lisans eğitiminde etik müfredatının araştırılması ve buna yönelik bir ihtiyaç analizi
Study on the Engineering Ethics Education in Undergraduate Engineering Programs in Turkey and A Need Assessment
  1. Tez No: 588869
  2. Yazar: HİLAL KANBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEYYİRE YASEMİN YALIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Eğitim ve Öğretim, Mühendislik Bilimleri, Medical History and Ethics, Education and Training, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Büyük bir hızla gelişen teknoloji ve uzmanlık alanlarının çeşitlenmesi ile mühendislik uygulamalarında ortaya çıkan değer sorunları, mühendisin kavuştuğu yeni meslek kimliği ile beraber mühendislik etiğini tartışılır hale getirmiştir. Uzun yıllardır dünyada birçok mühendis, felsefeci ve akademisyen tarafından yapılan tartışmalar artık mühendislik lisans müfredatına, etiği dâhil etmeyi de içermektedir. Tez çalışması, öncesinde varsayılan Türkiye'de mühendislik etiği eğitimindeki eksiklikler ve sorunlar üzerine planlanmıştır. Bu varsayıma bağlı olarak konuyla ilgili somut veriler toplamak amacıyla ilgili görüşmelerin yapılmasına karar verilmiştir. Yapılan görüşmelerde analiz edilmek istenen; Türkiye'de mevcut mühendislik etiği eğitiminin yaygınlığı, yer alış şekli, yeterliliği ve etkinliği gibi konular olmuştur. Bu bilgiler ışığında mühendislik etiği eğitimi veren eğitimcilerin gereksinimlerinin neler olduğu, değer bilgisine ne ölçüde ve hangi içerikte gerek duydukları gibi sorular da araştırılmıştır. Bu amaçlar için seçilen mühendislik lisans müfredatlarında eğitimcilerle; niteliksel araştırmalarda kullanılan yarı yapılandırılmış soru formları üzerinden, yüzyüze görüşmeler yapılmış olup görüşmeler sırasında ses kaydı alınmıştır. Görüşmeler, bir sistematik ve yapı çerçevesinde açık uçlu soruların yer aldığı bir form üzerinden yürütülmüş olup sonuçta elde edilen ham veriler üzerinden tematik analiz yapılmıştır. Tezin alan araştırması kapsamında 33 katılımcı ile derinlemesine görüşme yapılmıştır. Türkiye'de etik eğitiminin gerekliliği, etkinliği ve yararlılığı konusunda bu tez çalışılması ile amaçlanan ve planlanan derinlikte verilerin sağlandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of technology and diversification of specialization areas, value issues have emerged in engineering applications. In consequence of discussion among many engineers, philosophers and academicians for many years, ethics has been involved in the engineering undergraduate curriculum. Thesis study is planned on default deficiencies and problems in Engineering Ethics Education in Turkey. In accordance with this assumption, it is decided to make the relevant negotiations in order to collect concrete data. In the interviews, it is purposed to analyze issues as prevalence, position, adequacy and effectiveness of current ethics education in engineering programs in Turkey. In the view of this information, questions such as what are the requirements of the engineering ethics educators, to what extent and in what content they need value information have been investigated. For these purposes, in the engineering undergraduate curricula selected with the trainers; face-to-face interviews were conducted on semi-structured questionnaires used in qualitative research and audio recordings were taken during interviews. Interviews were conducted through a systematic and open-ended questionnaire and a thematic analysis was performed on the raw data obtained. In-depth interviews were conducted with 33 participants. It is considered that data is provided in depth as intended and planned with this thesis study about necessity, efficiency and usefulness of ethics education in Turkey.