İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Orman Fakültesi Kampüsü Bitki Örtüsünün İncelenmesi
Investigation of the Plant Cover of Campus of Faculty of Forestry the Istanbul University - Cerrahpasa
- Tez No: 588951
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE DOĞANAY YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Günümüzde kentleşmenin kontrolsüz bir şekilde artması ile kent parklarının yanı sıra bilimsel amaçlı hizmet veren arboretumlar, botanik bahçeleri, üniversite kampüs alanları da sahip oldukları doğal varlık çeşitliliği nedeniyle kent ekosisteminin önemli bir parçası haline gelmiştir. Özellikle ekolojik temelli meslek disiplinlerinin eğitim aldığı kurumlarda biyolojik çeşitliliğin zenginliği öğrenim sürecinde önemli rol oynamaktadır. Bu uygulamalı meslek disiplinlerin tümünde faydalı kullanım, yenilikçi, sürdürülebilir çalışmalar ve ürünler ortaya çıkarılabilmesi için de bitki örtüsünün çok iyi tanınması, özelliklerinin ve isteklerinin bilinmesi önemlidir. Bu araştırmada, İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa Orman Fakültesi kampüs alanının doğal ve egzotik bitki taksonlarının tespit edilmesi ve elde edilen verilerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yapılan literatür, arazi ve büro çalışmaları sonucunda kampüs alanında tespit edilen otsu ve odunsu bitki taksonları teşhis edilerek kayıt altına alınmıştır. Araştırma sonucunda 101 familya, 282 cinse ait 494 takson tespit edilmiştir. Çalışma kapsamında alanın 20 yıl önce sahip olduğu odunsu bitki varlığıyla günümüz verileri arasındaki değişim ortaya konulmuştur. Buna göre son 20 yıllık süreçte 2 familya, 69 taksonun alanda yer almadığı, 14 farklı familya ve 122 taksonun geçen sürede bitki örtüsüne eklendiği belirlenmiştir. Kampüs alanı içerisindeki doğal bitki varlığı, yakın çevresi Belgrad Ormanı'nda gerçekleştirilen flora araştırmalarıyla karşılaştırılmıştır. Alanın familya düzeyinde %69, cins düzeyinde %52, takson düzeyinde %32 oranında Belgrad Ormanı'na benzerlik gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca, alandaki egzotik odunsu bitki çeşitliliğini değerlendirmek için İstanbul'da tercih edilen egzotik odunsu bitki taksonlarıyla karşılaştırma yapılmıştır. Bu karşılaştırma sonucunda takson düzeyinde %38'inin, familya düzeyinde %78'inin kampüs sınırları içerisinde görülebileceği tespit edilmiştir. Çalışmada son olarak benzer alanlardaki durumu tespit etmek için ülke genelinde kampüs floraları incelenmiş ve araştırma alanı ile karşılaştırılmıştır. İÜC-OF. Kampüsü bu alanlar içerisinde sahip olduğu flora varlığı ile ikinci sırada yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the uncontrolled increase of urbanization, arboretums, botanical gardens and university campus areas that serve for scientific purposes as well as city parks have become an important part of the city ecosystem due to their diversity of natural assets. The richness of biodiversity plays an important role in the learning process especially in institutions where ecological based vocational disciplines are trained. It is important to know the flora, its features and needs very well in order to provide efficient usage, and produce innovative, sustainable studies and products in the fields of all these applied professional disciplines. The aim of this study was to determine the natural and exotic plant taxa of the campus area of Forestry Faculty of Istanbul University – Cerrahapasa and evaluate the data obtained. As a result of the literature, field and office studies, the herbaceous and woody plant taxa detected in the campus area were identified and recorded. As a result of the investigations, 494 taxa belonging to 282 genus of 101 families were determined. In the context of the study, the change between the presence of woody plants of the area 20 years ago and the present data has been revealed. Accordingly, in the last 20 years, 2 families, 69 taxa were not included in the area, 14 different families and 122 taxa were added to the vegetation in the past period. Natural plants species composition of the campus area was compared with flora of surrounding area Belgrad Forest. It was found that the area is similar to Belgrade Forest at the rate of 69% at family level, 52% at genus level and 32% at taxon level. Furthermore, in order to evaluate the diversity of exotic woody plants in the area, a comparison was made with the exotic woody plant taxa in Istanbul. As a result of this comparison, it was determined that 38% of the taxon and 78% of the family can be seen within the campus. Finally, in order to determine the situation in similar areas, campus flora is examined and compared with the research area. The IUC-OF. campus ranks second with the presence of flora in these areas.