İha görüntülerinden elde edilen konum verilerinin ulusal ve uluslararası doğruluk kriterlerine göre incelenmesi
Investigation of location data from uav images according to national and international accuracy criteria
- Tez No: 589063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERRUH YILMAZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Teknolojik gelişmeler, bir çok alanda araştırmacılara ve kullanıcılara yenilikçi çözümler getirmektedir. Bu gelişmeler ışığında; haritacılık alanında daha pratik, daha hızlı ve daha az maliyetli veri üretmek amacıyla bir takım yöntemler geliştirilmiştir. İnsansız hava araçlarının kameralar ile donatılmasıyla fotogrametri alanında havadan görüntü alımı ve ortogörüntü üretimi işlemleri daha kolay ve daha hızlı hale gelmiştir. Üretim işlemlerinin daha kolay ve daha hızlı olması yanında üretilen ortogörüntünün geometrik doğruluğunun ve radyometrik kalitesinin yüksek olması önemli bir özelliktir. Kalite ve doğruluk kriterleri kullanılan donanım ve yönteme göre değişse de havadan görüntü alımı ve ortogörüntü üretim süreçlerinde temel fotogrametrik esasların uygulanması gerekmektedir. İHA görüntüleri kullanılarak ortogörüntü üretilmesi ile ilgili yapılan çalışmalar ve hazırlanan makaleler incelenmiştir. Bu tez çalışmasında, uluslararası standart olarak Amerikan Fotogrametri ve Uzaktan Algılama Birliği (ASPRS) tarafından yayımlanan coğrafi veri üretiminde konumsal doğruluk standartları ve gereklilikler incelenmiştir. Bunun yanında ulusal anlamda standartlar içeren Büyük Ölçekli Harita ve Harita Bilgileri Üretim Yönetmeliği fotogrametrik üretim çalışmalarına dair doğruluk, standart ve kontrol esasları da incelenmiştir. Örnek bir uygulama ile İHA ile görüntüleri elde edilmiş bir alanda fotogrametrik işlem aşamaları çalışmada anlatıldığı şekilde uygulanarak ortogörüntü üretimi gerçekleştirilmiştir. Son olarak ise; üretilen bu ortogörüntü, ASPRS ve BÖHHBÜY'nin fotogrametrik üretim çalışmalarına dair doğruluk standartlarına göre karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological developments bring innovative solutions to researchers and users in many areas. In the light of these developments; A number of methods have been developed in order to produce faster and less costly data in the field of surveying. Equipped with unmanned aerial vehicles with cameras, aerial image acquisition and orthoimage processing in the field of photogrammetry have become easier and faster. As well as faster and easier production processes, the high accuracy and quality of the produced orthoimage is an important feature. Although the quality and accuracy criteria vary according to the equipment and method used, the basic photogrammetric principles must be applied in the aerial image acquisition and ortho imagery production processes. The studies and articles about the production of orthoimagery using UAV images are examined. In this thesis, spatial accuracy standards and requirements in geographical data production published by American Photogrammetry and Remote Sensing Association (ASPRS) as an international standard are examined. In addition, accuracy, standards and control principles related to photogrammetric production studies of Large Scale Map and Map Information Production Regulation which includes national standards were also examined. In a sample application, photogrammetric process steps were applied as described in the study in an area where images were obtained by UAV. Finally; The produced orthoimagery was evaluated by comparing the accuracy standards of photogrammetric production studies of ASPRS and BÖHHBÜY.