Matematik öğretmenlerinin matematiksel modelleme problemi hazırlama becerilerinin incelenmesi
Investigation of mathematical modeling problem posing competencies of mathematics teachers
- Tez No: 589062
- Danışmanlar: PROF. RAMAZAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Öğretim programlarında yer almasıyla birlikte matematiksel modellemenin öğretiminde öğretmen yeterlikleri tartışılan konulardan biri olmuştur. Öğretmenlerin bu yeterliklere ne düzeyde sahip olduklarını belirlemek için kullanılabilecek yöntemlerden biri matematiksel modelleme problemi hazırlama becerilerinin incelenmesidir. Bu araştırmada matematiksel modelleme eğitimi verilen 6 matematik öğretmeninin problem hazırlama süreçleri incelenmiştir. Çoklu durum çalışması olarak tasarlanan çalışmanın verileri yarı yapılandırılmış mülakatlar, problem seti değerlendirme formu ve matematiksel modelleme eğitimi video kayıtları ile toplanmıştır. Verilerin analizinde açık ve eksensel kodlama ile içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçları öğretmenlerin problem hazırlama sürecinde başarılı performans sergilemelerine rağmen birtakım zorluklar yaşadıklarını; bu zorlukların genel olarak matematiksel modelleme problemlerinin özelliklerinin farklı algılanmasından kaynaklandığını göstermiştir. Öğretmenlerin özellikle matematik ile gerçek yaşam arasında ilişki kurmada başarılı oldukları, problem hazırlarken öncelikli olarak varsayımlara dayalı, yoruma açık ve düşündürücü olma kriterlerini dikkate aldıkları tespit edilmiştir. Sonuçlar, matematiksel modellemenin sınıf ortamına taşınmasında öğretmen yeterliklerinin önemli bir rol oynadığını, bu sebeple matematiksel modellemenin öğretiminde öğretmenlerin teorik ve pratik bilgi eksikliklerinin giderilmesinin öncelikli konular arasında yer alması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Teachers' competencies for teaching mathematical modeling are being one of the discussed topics that is infused in the math curriculum. One of the methods that can be used to determine the level of teachers' competencies is to examine the process of posing mathematical modeling problems. In this study, process of posing problem by 6 mathematics teachers who had mathematical modeling training is investigated. The current study is designed as a multiple case study and data are collected through semi-structured interviews, the assessment form of problem set, and mathematical modeling training video recordings. Data are analyzed by using open and axial coding and content analysis methodologies. The results of study showed that teachers performed successfully at posing problem process while having various challenges that were based on misconceptions about criteria of mathematical modeling. It is identified that teachers were successful at connecting mathematics and real life. Also, assumption, interpretation, and complexity were top criteria that they considered while preparing a problem. Results reveal that teachers' competencies are significant at utilizing mathematical modeling in classroom. Therefore, eliminating lack of teachers' theoretical and practical knowledge about mathematical modeling has to be in prior subjects for teaching mathematical modeling.