Yabancı mahkeme ve hakem kararlarının Türkiye'de tenfizine ilişkin davalarda zamanaşımı sorunu
The challenge of determining prescription periods in actions of enforcement of foreign judgements and awards in Turkey
  1. Tez No: 589082
  2. Yazar: DENİZ BAYKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KOCASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Yabancı mahkeme veya hakem kararlarının tanınması ve tenfizi talebiyle açılacak davalarda zamanaşımına uygulanacak hukuk bakımından bir belirsizlik bulunmaktadır. Bu belirsizlik Türk hukukunda olduğu kadar karşılaştırmalı hukukta da görülmektedir. Zamanaşımının hak arama hürriyeti açısından da etki doğurduğu dikkate alındığında, uygulanacak hukukun belirlenmesi daha da önemli bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla bu çalışmada yabancı mahkeme ve hakem kararlarının tanınması ve tenfizi için açılacak davalarda zamanaşımına uygulanacak hukuk ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
There is legal uncertainty in determining the applicable law to prescription periods in actions of recognition and enforcement of foreign judgements and awards. This uncertainty exists both under Turkish law and comparative law. Given the impact of prescription periods on the fundamental right to seek legal remedies, the issue of determining the applicable law becomes far more significant. In light of this, the challenge of determining the applicable law to prescription periods in actions of recognition and enforcement of foreign judgements and awards is addressed in this thesis.