Japon bıldırcınlarında (coturnix coturnix japonica) 5. hafta canlı ağırlığa ait genetik varyans unsurlarının çeşitli metodlarla yapılan tahminleri arasındaki uyum
Comparisons between various estimations of components of genetic varinace for 5-week body weight in Japanese quails (coturnix coturnix japonica)
- Tez No: 5891
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DÜZGÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
İÜ.ÖZET Yüksek Lisans Tezi JAPON BILDIRCINLARINDA (Coturnix coturnix japonica) 5. HAFTA CANLI A?IRLI?A AİT GENETİK VARYANS UNSÜRLARIUIN ÇEŞÎTLÎ METODLARLA YAPILAN TAHMİNLERİ ARASINDAKİ UYUM Zafer DİNÇ Ankara Üniversitesi Pen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabil im Dalı Danışman: Prof.Dr. Orhan DÜZGÜNEŞ 1988, Sayfa: 50 Jüri : Prof.Dr. Orhan DÜZGÜNEŞ Prof.Dr. Tahsin KESİCİ Doç.Dr.Abdulkaâir AKÇAN Bu çalışmada, Japon bıldırcınlarına ait bir temel populasyondan rastgele olarak seleksiyon grubu (C grubu) ve kontrol grubu (K grubu) olmak üzere iki grup elde edilmiş ve 6 generasyon kitle seleksiyonu uygulanmıştır. 5. hafta canlı ağırlığa ait genetik varyans unsurları ve bilhassa eklemeli genetik varyansın toplam varyanstaki nisbi miktarı çeşitli metodlarla tahmin edilmiş ve metodlar arasındaki uyum incelenmiştir. C grubunda gerçekleşen kalıtım derecesi erkek ve dişilerde kümülatif olarak elde edilen seleksiyon üstünlüğü ve genetik ilerlemeden hesap edilmiş ve erkeklerde 0.16*0.025, dişilerde 0.31*0.026 bulunmuştur. Kalıtım dere cesi ayrıca K grubunda; öz ve üvey kardeşlerle ilgili grup- içi korrelasyonlardan ve ebeyeyn-döl regresyonlarından he- saplanmıştır. 6 generasyon üzerinden tartısız ortalama ola rak hesaplanan bu değerler; baba varyans unsurundan erkek lerde 0.32*0.49, dişilerde 0.24*0.50 ana varyans unsurun dan aynı sırayla 0.51*0.58 ve 0.60*0.69 olarak bulunmuştur. Ayrıca baba-tüm döl regresyonundan 0.48*1.88 ve 0.66*2.24, baba-familya ortalaması regresyonundan 0.32*0.38 ve 0.40* 0.36, babalar-içi tüm döllerin anaya regresyonundan 0.34* 0.02 ve 0.18*0.02 ve babalar-içi familya ortalamasının anaya regresyonundan 0.18*0.16 ve 0.04*0.20 bulunmuştur. Sonuçlar literatürle genel olarak, uyum halindedir. Gerçekleşen ka lıtım derecesine en yakın tahmin, babalar içi-tüm döl reg resyonundan elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Eklemeli varyansın tahmini, kalıtım dere cesi, gerçekleşen kalıtım derecesi, ebe- veyn-döl regresyonu, üvey kardeşler arası analiz, öz kardeşler arası analiz.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis COMPARISONS BET'./EEN VARIOLIC ESTIMATIONS OP COMPONENTS 01'' GENETIC -VARIANCE ¥OR 5-WEEK BODY »'/EIGHT IK JAPANESE QUAILS (Coturnix coturnix japonica) Zafer ÛÎNÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof.Dr. Orhan DttZGUÎJEŞ 1988, Page: 50 Jury: Prof ^Dr. Orhan Dt)Z JUNES Prof. Dr. Tahjyü^JvEŞÎÇÎI Assoc. Prof.DrTAbdulkadir Akçan | Two subpopulations are sampled randomly from a base population, one of them has been subjected to mass selection through six generations (group C) and the other has been kept as control (group K). Components of the genetic variance, of 5 week body weight especially the ratio of additive vari ance to the total are estimated by using various methods and correspondance between different methods is delected. Reali zed heritabilities in males and females are calculated from cumulative selection differential and cumulative response to selection. It is found to be 0.16 * 0.025 in males, 0.31 - 0.026 in females. Inaddition to this heritabilities are also calculated from intraclass correlation and parrent-offspring regression in group K. These values over six generations are obtained as unweighted averages and 0.32 ± 0.4-9 in males, 0.24- ± 0.50 in females from“between-male”component 0.51 - 0,58' and 0.60 ± 0.69 in meles and in female respectively from“between female”component. Besides, estimates from offspring-sire regression are calculated to be 0.4-8 * 1,88 and 0,66 ± 2,24-, those from family mean-sire regression 0,32 ± 0.38 and 0.40 ± 0.36, those from within sire offspring- dam reL;çessiön 0.34 ± 0.02 and 0.18 - 0.02 and those from 'within sire family mean-dam regression 0.18 * 0,16 and. 0,04 i 0.20 in^males and in females, respectively. The results are similar to the recent studies in general. The closest estimate to the realizet heritability is occured to be that from within sire offspring dam regression. KEY./0R.DS: Additive variance estimation, heritability, reali zed heritability, offspring- parrent regression, Between half-sibs analysis, between full-sibs analysis.