Cumhuriyet Dönemi Türk resminde yer alan kirkitli dokumaların çözümlemesi ve tasarım önerileri
Analysis of Kirkitli weavings in Turkish Painting in Republic Period and design proposals
  1. Tez No: 589136
  2. Yazar: BAYRAM DEMİRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. NAİLE RENGİN OYMAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Geşmişten günümüze çeşitli sanat dallarında olduğu gibi Geleneksel sanatlar ve diğer sanatlar arasında alışverişler olmuş ve olmaktadır. Geleneksel sanat dallarından biri olan Kirkitli dokumaların ve motiflerinin farklı sanat dallarında yer aldığı görülebilmektedir. Bu bağlamda Resim sanatında kirkitli dokumaların yer aldığı örneklere rastlamak mümkündür. Sağlam olarak günümüze ulaşamayan dokuma örnekleri, tarihi minyatür teknikli resimlerde betimlenmiş ve bunlara estetik değer katmıştır. Aynı şekilde kirkitli dokumaların, öncesinde olduğu gibi Cumhuriyet döneminde de batı tarzı Türk resmine ve minyatür sanatına yansıdığı görülebilmektedir.“Cumhuriyet Dönemi Türk Resminde Yer Alan Kirkitli Dokumaların Çözümlemesi ve Tasarım Önerileri”adlı çalışmanın amacı Cumhuriyet Döneminde Türk resim sanatına yansıyan kirkitli dokumaların çözümlemesi ve çözümlenen örnekler üzerinden yeni tasarımların yapılmasıdır. Kirkitli dokumaların yer aldığı resim örneklerine sergi katalogları, internet kaynakları, kütüphane katalogları taranarak ulaşılmıştır. Örnekleme dahil edilecek resimlerin teknik ve konu bakımından çeşitlilik içermesi yanında resimlerde yer alan kirkitli dokumaların teknik, kompozisyon ve kullanım alanlarının çeşitliliğine de dikkat edilmiştir. Seçilen örneklerde betimlenen dokumaların, dokuma teknikleri, kompozisyonu ve hangi yöreye ait olabileceği görseller aracılığı ile belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamında resimlerde yer alan dokumaların, dokuma teknikleri, kullanım amacı, renkleri hakkında bilgiler grafikler aracılığıyla sunulmuştur. Yapılan tasarımların nasıl yapıldığı ve özelikleri hakkında açıklayıcı bilgiler verilmiştir. Yapılacak dokuma tasarımlarının nasıl yapılabileceğine dair öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As in various branches of art, there has been an exchange between traditional and other arts. Kirkitli weavings which are one of the traditional art branches can be seen in different art branches. In this context It is possible to come across examples of kirkitli weavings in painting. Weaving samples, which have not survived to the present day, are depicted in historical miniature paintings and add aesthetic value to them. Likewise, it can be seen that kirkitli weavings were reflected in western style Turkish painting and miniature art in the Republican period as before.The aim of the thesis entitled“Analysıs of Kirkitli Weavings in Turkish Painting in Republic Period and Design Proposals”is to analyze the kirkitli weavings reflected to Turkish painting in the Republican period and to make new designs on the samples. Samples of paintings containing kirkitli weaving were obtained by scanning exhibition catalogs, internet resources and library catalogs. It was paid attention that the examples of the painting were in various techniques and the kirkitli weavings included in the drawings were different in technique, composition and usage methods. İt is tried to be determined by visuals, the technique, composition and which regional weaving similar to the kirkitli weaving in the picture.Within the scope of the research, information about the weaving techniques, usage purpose and colors of the weavings in the paintings are presented through graphics. Descriptive information is given about how the designs are made and their properties. Suggestions on how to make new weaving designs are presented.