Tek katmanlı geçiş metal kalkojenitlerin üretilmesi ve karakterizasyonu
Monolayer transition metal dichalcogenide of production and characterization
  1. Tez No: 589188
  2. Yazar: EZGİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN KOSKU PERKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Son yıllarda tek tabakalı geçiş metal kalkojenit malzemeler (GMK) üzerinde yapılan çalışmalar büyük bir ilgi uyandırmıştır. Bu malzemeler, nano-elektronik, fotonik, enerji depolama, biyosensör, opto-elektronik gibi birçok uygulamalarda umut vaat etmektedir. Bu çalışmada, tek katmanlı GMK malzemelerinden MoS2, WS2, MoSe2 yapılarının, kimyasal buhar biriktirme tekniği ile çeşitli alt taşlar üzerinde büyüklük optimizasyonları yapılarak büyütmelerin geniş yüzey alana yapılması ve ayrıca bu büyütmelerin kontrollü ve tekrarlanabilir hale getirilmesi sağlanmaktadır. KBB ile büyütülen GMK malzemelerin karakterizasyonunda; optik mikroskop, mikro-Raman spektroskopisi ve atomik kuvvet mikroskobu (AKM) kullanılmıştır. Optik mikroskopta, büyütülen malzemelerin aydınlık ve karanlık alan görüntüleri alınarak, üretilen malzemelerin alt taş üzerindeki dağılımları, malzemelerin büyüklükleri ve tekdüzeliği hakkında bilgi sahibi olunmaktadır. Raman spektroskopisi ölçümlerinde ise, üretilen malzemenin Raman piklerine bağlı olarak katman sayısı belirlenmekte ve fotoluminesans ölçümü alınarak malzemenin kristal yapısı hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir. AKM ölçümleri sonucunda da malzemelerin kalınlıkları ölçülebilmekte ve malzemenin yüzey tomografisi ve pürüzlülüğü hakkında bilgi edinilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the studies related to monolayer transition metal dichalcogenide (TMDC) have aroused great interest. TMDC materials are promising in many applications such as nanoelectronics, photonics, energy storage, biosensors, optoelectronics. In this study, monolayer MoS2, WS2, MoSe2 structures of TMDC materials are made on various substrates by chemical vapor deposition (CVD) technique to grow TMDC materials with the large surface area by doing growth optimizations; and to have controlled and reproducible growth mechanisms. Characterization of TMDC materials enlarged with CVD; optical microscopy, micro-Raman spectroscopy and atomic force microscopy (AFM) were used. In the optical microscope, the light and dark field images of the materials are taken, and the distribution of the materials produced on the substrate, the information related to the size and uniformity of the materials are obtained. In Raman spectroscopy measurements, depending on the Raman peaks of the material produced, the number of layers is determined, photoluminescence measurements can be taken and information about the crystal structure of the material can be obtained. As a result of AFM measurements, the thicknesses of the materials can be measured and information about the surface tomography and roughness of the material can be obtained.