Tarımsal üretimin dış satımdaki önemi: Türkiye Hollanda karşılaştırması
The importance of foreign agricultural production and sales: Netherlands Turkey comparison
- Tez No: 589193
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN DENİZ KUĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İnsanlar hayatın başlangıcından bu yana toplumlarının gelişmesi ve ilerlemesi için birçok ekonomik faaliyetle uğraşmışlardır. İlk insanlıktan günümüze kadar süregelen tarım sektörü bu faaliyetlerin en önemlilerindendir. Antik Çağlar'da su kaynaklarına yakın mevkilerde tarımsal faaliyetler gerçekleştirilmiştir. Medeniyetlerin oluşmasında öncülük eden tarım sektörü 1900'lü yıllara kadar ülkelerin temel geçim kaynaklarından olmuştur. Sanayinin gelişmesi, ülkelerin birbirlerine uyguladıkları seyahat kotalarının kaldırılması diğer sektörlerin hızla büyümesine neden olmuştur. Tarım, günümüzde hala insan yaşamı için gerekli ana faaliyet alanlarından biri olsa da ekonomi içindeki payı minimize edilmiştir. Ülkemiz coğrafi konumu ve iklim koşulları itibariyle tarıma elverişli ülkelerdendir. Önceki dönemlerde tarımda kendine yetebilen bir toplumken günümüzde birçok ürünü ihraç etmekteyiz. Bu gerilemenin altında yatan neden ve problemlerin tespit edilmesi hemen ardından da gerekli önlem ve geliştirme çalışmalarının yapılması sektörü yoğun bakımdan çıkartacaktır. Bu çalışma yapılırken tarım ürünleri ihracatında son dönemlerde ilk sıralarda yer alan Hollanda tarımının model alınması akıllıca olacaktır. Teknoloji ve bilimin tarım sektörünün her alanında kullanılması, örgütlü üretim ve pazarlama yapısının bulunması, kısıtlı üretim olanaklarını pozitif sonuçlara dönüştürmesi Hollanda tarımının temel vasıflarındandır. Bu özelliklerin ülkemize yansıtılması tarımı lider sektör konumuna getirecektir.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of life, people have been engaged in many economic activities for the development and progress of their societies. The agricultural sector, which has been continuing since the first humanity, is one of the most important of these activities. In ancient times, agricultural activities were carried out near the water resources. The agricultural sector, which pioneered the formation of civilizations, was the main source of livelihood until 1900s. The development of industry and the abolition of travel quotas that countries apply to each other have led to the rapid growth of other sectors. Although agriculture is still one of the main areas of activity for human life, its share in the economy has been minimized. Our country is suitable for agriculture due to its geographical location and climatic conditions. While we were a self-sufficient society in the past, we export many products today. Determining the underlying causes and problems of this decline, and following the necessary measures and development studies will pull the sector out of intensive care. In this study, it would be wise to take a model of Dutch agriculture which is in the top ranks in the export of agricultural products in recent years. The use of technology and science in all areas of the agricultural sector, the existence of an organized production and marketing structure, and the transformation of limited production opportunities into positive results are among the main characteristics of Dutch agriculture. Reflecting these characteristics on our country will make agriculture a leading sector.