Alzheimer's Disease Caregiving Peer-to-Peer Support Platform: Platform Design and Simulation
Alzheimer Hastalığı Bakımverme Akran Destek Platformu: Platform Dizayn ve Simulasyonu
- Tez No: 589214
- Danışmanlar: PROF. EGEMEN LERZAN ÖRMECİ ALİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Alzheimer hastası bakımı oldukça güç ve teşekkürsüz bir görevdir. Hasta bakım işlerinin bakımverenler üzerinde oluşturduğu yükü hamacıyla varolan kaynakları bir araya toplayıp, toplam faydayı maksimize edecek şekilde katılımcılara yeniden dağıtacak bir zaman bankası platformu ile hafifletilebilir. Bu tezde, bahsedilen platform ikili eşleştirme problemi olarak modellenip merkezi (Ford-Fulkerson, Hungarian, Edmonds' Blossom) ve dağıtılmış algoritmalar kullanılarak small-world ağ yapısı altında simule edilmiştir. 158 birincil bakım sağlayıcısının katıldığı anket simulasyon verilerinin temelini oluşturmaktadır. Platforma katılım sıklığı, birincil hesaplara bağlı olan ikincil bakım sağlayıcılar ve potansiyel fayda kazançları, ankette ilgili sorulara verilen yanıtlardan elde edilmiştir. Alzheimer hasta bakımının kişisel yapısı sebebiyle problemin daha soyut sosyal yönleri, ilişki matrisleri gibi ölçülebilir yöntemlerle modele eklenmiştir. Platformun hassasiyet analizi çeşitli kullanıcı parametreleri kullanırak yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda katılımcı davranışı, ağ yapısı ve hizmet aktarma koşulları gibi parametrelerin etkileri gözlemlenmiştir. Yapılan simulasyonlar ile başlangıç platform popülasyonunun ve ağ yapısının sürdürülülebirlik ve platform gelişimi üzerinde daha büyük etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Ancak, platform sürdürülülebirliği tek performas göstergesi değildir. Platform üyeleri arasındaki hizmet alışveriş sayısı temel performans göstergesi olarak kabul edilmektedir. Hassasiyet analizinde hizmet alışveriş sayısının platform ekonomisi ve katılımcı davranııyla yakından ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease caregiving is a difficult and thankless task. The burden on the caregivers can be eased through the use of a time-banking platform that pools available resources and redistributes them in a way to maximize the total utility gain of the participants. In this paper such a platform is modeled as a bipartite matching problem and simulated using centralized (Ford-Fulkerson, Hungarian, Edmonds' Blossom) and decentralized algorithms under a small-world network structure. The survey data obtained from 158 primary care givers serves as the basis of the simulation. Information regarding participation frequencies, associated secondary care givers and potential utility gains of individual accounts are extracted from responses to the relevant questions in the survey. Due to the personal nature of Alzheimer's disease caregiving, the intangible social aspects of the problem are also incorporated in the model, via more quantifiable means (bond matrices). The platform is simulated under varying input parameters and conditions for sensitivity analysis, through which the effects of participant behavior, network structure and service transaction conditions are observed. The simulations lead to the conclusion that the initial platform population and the network structure has a greater effect on the sustainability and growth of the platform. However, the sustainability of the platform is not the only performance indicator. In fact, we use the number of successful transactions between the platform members as the main performance measure, which is revealed to be closely related to the platform economy and participant behavior through sensitivity analysis.