Kamusal alanda sanat objesinin kentsel bellek oluşturma bağlamında rolü
The role of art object in public space in the context of urban memory creation
- Tez No: 589294
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER BAŞLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Temelde bir özne olarak, kentlinin yer ile kurduğu/kuracağı bağı irdeleyen çalışma; bilginin biçim değiştirdiği günümüzde, kent hayatının fizik mekândaki omurgasını oluşturan kamusal alanı ve dolayısıyla kamusallık kavramını tartışmaktadır. Kavramın vesile olduğu fizik mekânın politik karakterini ve bunun fizik mekâna yansımasının diyalektiğini perspektifine sanat objesini alarak sorgulamaktadır. Çalışma mekânsal kurguların geliştirilebilmesi amacıyla kamusallığın çatışmalı doğasını ifade etmeye gayret göstermektedir. Kültürün odağında ya da dolayımındaki sanat, tabiatı gereği nesneye bağımlı ancak nesnesellikten bağımsızdır. İçkin yapısı yalnızca estetik fonksiyonu taşımaktadır. Çatışmalı bir doğaya sahiptir. Yüzeysel bir estetik katkının ötesinde kentsel mekânların ideolojik dilini de değiştirmektedirler. Bu sebeple kamusal alanın niteliğinin idraki hususunda başat rol oynamaktadır. Biçimi ve algılanışı zaman içerisinde değişmiş olan bilgi ve bilgi teknolojisi günümüz kavramsal unsurlarını değiştirmekte ve biçimlendirmektedir. Çağcıl bir unsur olarak, gerçeklik algımız üzerine inşa edilen artırılmış gerçeklik uygulamaları da çatışmalı bir doğanın temsilidir. Bu minvalde yapılan deneysel çalışma, çatışmalı doğaya sahip kavramları bir araya getirerek kavramlar üzerindeki teşhis ve tahlillerimizi günümüz pratiği ile sorgulamamızda aracılık etmektedir.
Özet (Çeviri)
The study explores the relationship in/or will between space and the inhabitants of the city as a subject. It discusses the public sphere which made up the backbone of the urban life in the physical space and it discusses the concept of publicness by extension in the nowadays when the information changes its form. The study takes the art objects to its perspective and probes the dialect of a political constitution of the physical space which is pioneering by the notion of publicness, and its reflection of the physical space. The study endeavors to express the conflicting nature of publicity to go to develop spatial constructs. The art, which is on focus or mediation of the culture, dependent to the object (material) but independent of the objectivity. Its inherent structure carries only the aesthetic function. It has a conflictual nature. The art object also changes the ideological language of urban spaces, beyond its superficial aesthetic contribution. It plays a leading role in determining public space. Information technology and information which has changed its form and perception over time, changes and shapes today's conceptual elements. The augmented reality practices which built on our perception of reality, are the representation of a conflicting nature. In this context, the experimental study brings together concepts with conflicting nature and mediates our interrogation of our diagnoses and analyzes on these concepts with today's practice.