Changing residents' stance on building energy retrofits by using building performance simulations, costs and payback period data
Bina performans simulasyon, maliyet ve geri-ödeme süre verilerini kullanarak kullanıcıların binalarında enerjı iyileştirme müdahalelerine karşı tutumlarının değiştirilmesinin sağlanması
  1. Tez No: 589389
  2. Yazar: GİZEM NUR AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Stockholm Konferansı ile başlayarak, dünyanın dört bir yanında ki ülkeler enerjinin çevre sorunlarının çözümünde ana engel olabileceğini fark etmişlerdir. Araştırmaların da desteklediği üzere, binalar enerji tüketiminde ve üretiminde önemli role sahiplerdir. Bu çalışmalar ışığında, enerji sorununa bir çözüm olarak, binaların iyileştirilmesi ve enerji performansı açısından güçlendirilmesi göz önünde bulundurulabilecek bir seçenektir. Mevcut binaları iyileştirmek ve enerji performansı açısından güçlendirmek için birçok neden olsa da, bu konuda üstesinden gelinmesi gereken iki büyük engel bulunmaktadır: Birincisi, enerji müdahalelerinin başlangıç maliyeti, diğeri ise müdahalelerle ilgili kullanıcıların belirsiz tutumu. Bu çalışma; bu iki konunun, mevcut binalarda bina yenileme stratejileri ve yenilenebilir enerji kullanımı ile birleştirilmesinin incelenmesini amaçlamaktadır. Bu gayeyle, Ankara, Türkiye'de eski bir işçi mahallesinde bulunan iki vaka çalışması seçilmiştir; birincisi, 837 kişinin yaşadığı 21 bloklu asansörsüz binalardan oluşan bir bina adası; ikincisi, 364 kişiyi barındıran yüksek katlı üç yapı bloğuna sahip bir yapı kompleksidir. Çalışmanın ilk adımı olarak; önce, mevcut binaların enerji tüketimi DesignBuilder yazılımı ile belirlenmiştir; ve elde edilen bulgular ışığında iki vaka için farklı enerji iyileştirme senaryoları önerilmiştir. Daha sonra, senaryoların maliyet ve geri ödeme süreleri hesaplanmıştır. Akabinde, kullanıcıların önerilen iyileştirmelere yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla, anket çalışmaları yapılmıştır. Bu makale, enerji tüketimi, tasarrufu ve üretimi için yapılan müdahaleleri ve anketlerden elde edilen bulguları sunmaktadır. Bu bulgularla, kullanıcıların tepkilerini ölçmek için sadece enerji tasarrufu ile ilgili bilgilerden ziyade, müdahalelerle ilgili finansal bilgilerin de sunulması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Starting with Stockholm Conference, countries have realized that excessive energy use can be the main obstacle in solving environmental problems. Studies have shown that buildings play a key role in consumption and production of energy; and one way forward can be to refurbish existing buildings in a way that they can contribute to the solution. Although there are many reasons to refurbishing existing homes, there are two major barriers that need to be overcome. The first barrier is the initial cost of retrofits and the other is the uncertain attitude of the occupants, regarding the interventions. This study aimed at combining these two issues with building refurbishment strategies and renewable energy usage in existing residential buildings. To this end, two case studies were selected in Ankara, Turkey. The first contains 21 low-rise blocks where 837 people are living; the second is a building complex with three high-rise blocks, having 364 inhabitants. At first, energy consumption of the existing buildings was determined by simulating their models with DesignBuilder software; and then energy retrofit scenarios were proposed. Afterwards, costs and payback periods of the scenarios were calculated with a computer software. Thereafter, questionnaire surveys were conducted to determine the occupants' attitude towards the proposed retrofits. This thesis presents the results of the simulations with regards to consumption, reduction and production of energy in the buildings before and after retrofitting; and the findings from the questionnaire regarding the change in attitude of occupants due to the financial advantages of the interventions in the long run, rather than information about energy savings only.