Investigation of tunnel boring machine- landslide relation in a tunnel excavating in a complex geological condition: Bahçe-Nurdağ tunnel
Karmaşık jeolojik koşullarda açılan bir tünelde tünel delme makinesi-heyelan ilişkisinin araştırılması: Bahçe-Nurdağ tüneli
- Tez No: 589392
- Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN GÖKÇEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Son yıllarda özellikle uzun tünel imalatları, tünel delme makinelerinin hızlı ve düşük titreşime sahip olması bakımından tünel delme makineleri ile gerçekleştirilmektedir. Bahçe (Osmaniye)–Nurdağ (Gaziantep) arasında açılmakta olan çift tüp demiryolu tünelleri yaklaşık 10 km'lik uzunluğu ile Ülkemizin en uzun demiryolu tünelleri olma özelliğine sahiptir. Çift tüp olarak projelendirilen tüneller, tünel delme makineleri kullanılarak Nurdağ'dan başlayarak açılmaya başlanmıştır. Tüneller, Bahçe çıkışında yoğun yamaç molozları ve bu molozlar içinde gerçekleşmiş heyelan bölgesinde sonuçlanacaktır. Bu nedenle çalışmaya konu olan jeolojik-ortam sahip olduğu mühendislik sorunları açısından Dünyada ender karşılaşılacak örneklerden biridir. Tünelin ciddi bir yenilmeye maruz bırakılmadan tamamlanması jeolojik-jeoteknik ortamın mümkün olduğu kadar doğruya yakın biçimde karakterize edilmesine bağlıdır. Bu nedenle inceleme alanındaki jeolojik ortamın tanımlanması amacıyla sondaj verileri incelenerek mühendislik parametreleri tayin edilmiştir. Elde edilen veriler kullanılarak üç boyutlu sonlu elemanlar analizleri gerçekleştirilmiş, özellikle metamorfik birimler ile yamaç molozu sınırında oluşacak deformasyonlar, tünel delme makinesinin moloz ve heyelan üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Nümerik analiz aşamalarında MIDAS GTS NX yazılımı kullanılmıştır. Elde edilen üç boyutlu analiz sonuçlarına göre; tünel delme makineleri, moloz ve heyelan üzerinde olumsuz etkisi yaratmaktadır. Bu sebeple tünelin son 600 metrelik kısmında TBM tünel kazısının durdurulması, güvenlik ve ekonomik kayıp yaşanmaması açısından önemlidir. Bu tez çalışması, amaç ve hedefleri göz önünde bulundurulduğunda Dünya mühendislik jeolojisi ve tünel literatürüne katkı koyabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, Tunnel Boring Machine (TBM) has become increasingly more popular for long tunnel operations in terms of its characteristic of features of rapid and having low vibration. Twin-tubes railway tunnels are opened in between Bahçe (Osmaniye)-Nurdağ (Gaziantep) are also the longest railway tunnels in Turkey as the length of approximately 10 km. They started to be excavated from Nurdağ with using tunnel boring machines (TBM). Tunnels will be completed in intense slope debris and landslide which is caused by intense debris on Bahçe portal part. Therefore, geological environment of the study is one of the rare examples in terms of its complex engineering problems in the World. The construction of tunnel without subjecting to critical failure impacts depends on realistic geological and geotechnical characterization. For this reason, engineering parameters are determined by examining boreholes data in order to define geology of the study area. Consequently, the purpose of the thesis is investigation of the interaction effects landslide-TBM during construction on twin tubes tunnelling by performing 3D finite element analyses. MIDAS GTS NX software was used in stages of 3D numerical analyses. According to prepared 3D deformation results, TBM has negative effects on debris and landslide. Thus, inactivation of TBM tunnelling excavation for last 600 meters is vital with respect to safety and preventing economical loses. By taking into consideration its aims and goals, this thesis contributes the worldwide engineering geology and tunnel literature.