Çok kriterli karar verme yaklaşımı ile mobil uygulamalarda başarı faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of success factors in mobile applications with multi criteria decision making approach
  1. Tez No: 589395
  2. Yazar: EMİNE ECEM ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOKANGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmada, mobil uygulama yazılımcılarının ve kullanıcılarının görüşleri dikkate alınarak, mobil uygulamalardaki başarı faktörlerinin öncelikleri belirlenmiştir. Literatür taraması yapılmış, ardından mobil uygulama geliştirme konusunda uzman bir yazılımcı ile görüşmeler gerçekleştirilerek belirlenen kriter ve alt kriterlerin Analitik Hiyerarşi Prosesi aracılığı ile önem değerleri hesaplanmıştır. Mobil uygulama kullanıcılarının beklentileri ve düşüncelerinin anlaşılması amacıyla anket uygulaması yapılmış ve katılımcılardan toplanan veriler analiz edilmiştir. Anketlere ait analiz sonuçları ve Analitik Hiyerarşi Prosesi aracılığı ile belirlenen alt kriterlerin önem değerleri bir arada değerlendirilerek, nihai bir alt kriter sıralaması yapılmıştır. Nihai sıralamaya göre en önemli bulunan alt kriter mobil uygulamanın kolay kullanım özelliğine sahip olması olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study,the priorities of the factors affecting success and revenue in mobile applications were determined by considering the opinions of users and mobile software developers Following the literature review, interviews were conducted with a software developer specialized in mobile application development and the importance values of the criteria and sub-criteria were calculated by means of the Analytic Hierarchy Process. In order to understand the expectations and thoughts of the users using the applications, a questionnaire was applied and the data collected from the participants were analyzed. The results of the survey analysis, and the importance values of sub-criterias determined as a result of the Analytic Hierarchy Process were evaluated together and final sub-criterion ranking was performed. According to the final ranking, the most important sub-criterion was determined as the ease of use of the mobile application.