Menopoz dönemindeki kadınların yaşadıkları deneyimlerin geçiş teorisine göre incelenmesi
Determining experiences of menopausal women according to transition theory
  1. Tez No: 589430
  2. Yazar: DUYGU GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN SEVİL, DOÇ. DR. HALE OKÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Araştırma, kadınların menopoza geçiş deneyimlerini, bununla ilişkili duygu, düşünce ve davranışlarını geçiş teorisine göre derinlemesine görüşmeler ile ortaya koymak amacıyla fenomenolojik (olgu bilimi) niteliksel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, amaçlı örneklem yöntemi ile belirlenen Nisan - Temmuz 2014 tarihleri arasında İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran menopoz dönemindeki 13 kadın oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında; Birey Tanılama Formu ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır. Veri toplama yöntemi olarak; ortalama yarım saat süren yüz yüze derinlemesine görüşme tekniği kullanılmış ve görüşmeler ses kayıt cihazına kaydedilmiştir. Kayıtlar bilgisayar ortamında yazılı döküm haline getirilmiş, veriler kodlanıp temalara göre sınıflandırılmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda 'Geçiş Özellikleri' grubu içerisinde; farkındalık, paylaşma/bilgi arama, fiziksel değişim ve farklılık, psikolojik değişim ve farklılık, sosyal değişim ve farklılık olmak üzere beş ana tema; 'Geçiş Koşulları; kolaylaştıran, önleyen' grubu içerisinde etkileyen faktörler; 'Yanıt Şekilleri' grubu içerisinde sürece ilişkin ve sonuca ilişkin, 'Terapötik Hemşirelik' grubu içerisinde danışmanlık alma isteği ana teması elde edilmiştir.Araştırmada kadınların menopoza yönelik bilgi edinmek için doktora başvurdukları, çevreyle ve aileyle bu deneyimi paylaştıkları, internet/kitap gibi materyalleri kullandıkları, bu dönemde başlıca vazomotor semptomlar olmak üzere fiziksel, psikolojik ve sosyal değişim ve farklılıklar yaşadıkları saptanmıştır. Kadınlar için menopozun rahatlık, zorluk, yaşlılığa geçiş gibi anlamlar ifade ettiği saptanmıştır. Çalışmada kadınların aile üyelerine bakım verme ya da ailevi ve ekonomik sorunlar sebebiyle menopoza odaklanamadıkları, bu süreçte üzüntü, özgüven duyguları yaşadıkları ve başetme yöntemleri geliştirdikleri, dönem sonunda ise kabullenme ve olgunlaşma hissettikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted with phenomenological qualitative research method and aimed to investigate menopausel transition experiences of women as well as underlying ideas, emotions and attitudes through in-depth interviews. This research was carried out with 13 postmenopausel women who applied at Izmir Tepecik Educational and Research Hospital between April 2014- July 2014. The participants were chosen with purposive sampling. Person Description Form, Semi-Structured Interview Form which determines were used as data collection tool in the research. The participant women were interviewed with in-depth interview method (30 minutes on average) and face to face interviews were recorded on tape. These tape records, in turn, were described and categorized under certain themes after being coded. The data were analyzed with content analysis.The study results suggested certain five themes for the 'Properties of Transitions' group recognition, Share/research information, physical change and difference, psychological change and difference, social change and difference. The theme for Transitions conditions; facilitators,' inhibitors group was factors affecting, The theme for 'Patterns of Response' group was related process and related outcome. The last theme for Nursing therapeutics group was nursing support. In light of the results, it was maintained that women consulted for a doctor to learn about menopause, shared this experince wiyh family and environment, use internet/book. It was found that they suffer mainly vazomotor symptoms including physical, psychological and social changes and differences. The meaning of menopause for women were comfort, challenge and transition to aging. Women could not the focus menopause because of working, caring for family members, family and economic problems. In this period women felt sadness, self-confidence, developed coping methods and last they feel acceptance and maturity.