Farklı yüzey bitirme işlemlerinin seramik malzemelerinde bakteri adezyonuna etkisinin ın-vitro incelenmesi
The in – vitro investigation of the effect of different surface finishing techniques on bacterial adhesion to ceramic materials
- Tez No: 589431
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖKHAN AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Dental restorasyonlar etrafındaki mukozanın sağlığının korunabilmesi ile gingivitis ve periodontitisin gelişmemesi, her ne kadar hastanın oral hijyen alışkanlıkları, protetik restorasyonlarının hijyenik olması ve mikrobiyal dental plağın azlığına bağlı olsa da, diş hekimliğinde kullanılan restoratif materyallerin yüzey özellikleri de önemlidir. Bu çalışmada ağızda sıklıkla enfeksiyon etkeni olarak kabul edilen Candida Albicans ve Streptococus mutans'ın (S.mutans), günümüzde sabit protetik restorasyonların yapımında kullanılan maddelere tutunmalarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılmak üzere iki veneer seramik sistemi (IPS e.max Ceram, IPS inLine) ve iki monolitik seramik sistemi (IPS empress CAD, IPS e-max CAD) seçilmiştir. Her grup öncelikle uygulanan yüzey bitirme işlemine göre 3 alt gruba ayrılmıştır; overglaze, otoglaze, polisaj (n=10). Overglaze uygulanan gruplar yine 3 alt gruba ayrılmıştır; toz-likit, pasta, sprey. Ancak, monolitik porselen sistemleri için toz-likit glazür sistemi ve IPS inLine grubu için sprey glazür sistemi üretici firma tarafından piyasaya sunulmadığından ötürü uygulanamamıştır. Candida Albicans ve S. Mutans suşlarının belli oranda bakteri süspansiyonları hazırlandı. Öncelikle bütün deney örneklerine Candida Albicans adezyonu sağlandı. Mikroorganizmalar ışık mikroskobuyla sayıldıktan sonra örnekler sterilize edildi ve örneklere S. Mutans adezyonu sağlandı. S. Mutans' ın çapının Candida Albicans' a göre çok küçük olması sebebiyle ışık mikroskobuyla sayım yapılamadı ve SEM görüntüleri alındı. Örnekler tekrar sterilize edildi ve her alt gruptaki örneklere kimyasal yorgunluk işlemi uygulandı. Aynı prosedürler tekrarlanarak mikroorganizma adezyonları tekrar sağlandı. Candida Albicans sayımı ışık mikroskobuyla yapıldı ve S.Mutans adezyonu hakkında bilgi sahibi olmak için SEM görüntüleri alındı. Kimyasal yaşlandırma öncesi ve sonrasında Candida Albicans adezyonu arasındaki değerleri Bağımsız Örneklem t-Testi (Independent Samples Test) (0,05) ile analiz edilmiştir. Her grubun kendi içinde seramik sistemleri, yüzey bitirme işlemleri ile mikroorganizma adezyonu arasındaki ilişkilerini belirlemek için Dunnet T3 Post Hoc (0,05) testleri uygulandı. Streptococcus Mutans adezyonunda kimyasal yaşlandırma öncesi ve sonrası değerleri karşılaştırmak için ise Wilcoxon Signed Ranks Testi uygulandı (0,05). Her deney grubunda kimyasal yaşlandırma öncesi ve sonrası S.Mutans ve Candida Albicans adezyonunda belirgin farklılıklar elde edilmiştir. Kimyasal yaşlandırma uygulaması mikroorganizma adezyonunda artışa neden olmuştur. Kimyasal yaşlandırma öncesinde, monolitik seramik sistemlerinde en düşük Candida Albicans adeyon değerleri overglaze yapılan gruplarda görülmüştür. Bunu sırasıyla mekanik polisaj ve otoglaze izlemiştir. Overglaze yapılan alt gruplar incelendiğinde ise en düşük Candida Albicans değerleri Pasta glazür sisteminde elde edilmiştir. Veneer seramik sistemlerinde En düşük Candida Albicans adezyon değerleri yine overglaze yapılan gruplarda elde edilmiştir. Kimyasal yaşlandırma sonrasında monolitik ve veneer seramik gruplarında en düşük Candida Albicans adezyon değerleri overglaze yapılan gruplarda elde edilmiştir. Monolitik sistemlerde overglaze işlemini mekanik polisaj ve otoglaze işlemleri sırasıyla izlemiştir. Overglaze yapılan alt gruplar incelendiğindi ise en düşük Candida Albicans değerleri pasta glazür sisteminde elde edilmiştir. Çalışmamızın tüm sonuçları göz önüne alındığında, kimyasal yaşlandırma öncesi ve sonrasında en az mikroorganizma tutunumunun overglaze yapılan gruplarda olduğu gözlenmiştir. Anahtar kelimeler; monolitik seramik, veneer seramik, overglaze, otoglaze, mekanik polisaj, Candida Albicans, Streptococcus Mutans, adezyon
Özet (Çeviri)
Although improved oral hygiene and hygienic prosthetic restorations are prerequisites for a healthy state of periodontal tissues around dental restorations by impeding occurence of gingivitis and periodontitis, the surface characteristics of dental restorative materials can also present important factors. The aim of this study was to evaluate the adhesion of Candida Albicans and Streptococus mutans (S.mutans) before and after chemical aging, which are accepted to be the infectious agents, to current prosthetic restorative materials. Two corresponding veneering porcelains (IPS e.max Ceram, IPS inLine) and two monolithic porcelains (IPS empress CAD, IPS e-max CAD) were selected for this study. Each group contained three subgroups based on the veneer surface finishing procedure; overglaze, otoglaze and polishing (n=10). The groups that applied overglaze contained three subgroups; powder-liquid, paste, spray. But, powder-liquid glaze system couldnt be applied for Monolithic Porcelains and spray glaze system couldnt be applied for IPS inLine because of the manufacturer has not implemented to market. The bacterial suspensions of Candida Albicans and S.mutans were prepared. At first Candida Albicans were adhered to all specimens. The microorganisms counted by using light microscope and then all specimens were sterilized and prepared to be ready for adhering S.Mutans. Light microscope couldnt used to count because of the dimension of organism and SEM images were taken. All specimens were sterilized again and all subgroups were subjected to corrosion test (chemical aging). The same procedures were followed. Candida Albicans were counted light microscope and SEM images were taken for S.Mutans to get information about the adherence. The data of the Candida Albicans adhesion before and after chemical aging were statistically analyzed with Independent Samples Test (0,05). Each group in its own were statistically analyzed with Dunnet T3 Post Hoc (0,05) Test. To analyze the adhesion of S.Mutas a scale was created and according to that scale the data of the S. Mutans adhesion before and after chemical aging were statistically analyzed with Wilcoxon Signed Ranks Test (0,05). For each tested groups, there was a significant difference between the corroded and non-corroded sample's adhesion of S. Mutans and Candida Albicans. Chemical aging caused to increase the number of organisms. Before chemical aging, lowest Candida Albicans adhesion was seen in overglaze methods at monolithic porcelains. Polishing and otoglaze were followed this group respectively. When overglaze subgroups were analyzed the lowest Candida Albicans adhesion was seen in paste glaze method. The lowest Candida Albicans adhesion was seen in overglaze method at veneering porcelains too. The lowest Candida Albicans adherence were seen after chemical aging in overglaze methods at monolithic porcelains and veneering porcelains. For Monolithic porcelains, polishing and otoglaze were followed the overglaze group respectively. When overglaze subgroups were analyzed the lowest Candida Albicans adhesion was seen in paste glaze method. Within the limitations of our in-vitro study it can be concluded that before and after chemical aging the adhesion of Candida Albicans and S. Mutans was lowest at overglaze methods. Key Words; monolithic porcelain, veneer porcelain, overglaze, otoglaze, mekanik polisaj, Candida Albicans, Streptococcus Mutans, adhesion