Yerli imkanlarla üretilen kalkan tipi yürüyen tahkimatın üretimi ve uygulaması
Production and application of the roof support produced by local facilities
- Tez No: 589611
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ BİLİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada yeraltı mekanizasyon sistemlerinin dünyada gelişimi ve ülkemizde gerçekleştirilen bu konudaki nadir çalışmalardan biri konu edilmiş, mekanizasyon tasarım aşamalarından üretilmesi ve yerinde uygulanması anlatılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, tam mekanize kazı sisteminin ana elemanlarından birisi olan yürüyen tahkimatın ülkemizdeki üretim süreci anlatılmıştır. Üretilen bu yürüyen tahkimat sistemlerinin yeraltındaki testleri ve elde edilen sonuçlar bu çalışmada sunulmuştur. Sonuç, olarak ithal edilerek madenlerimizde kullandığımız yürüyen tahkimat sistemlerinin yerli imkanlarla üretilmesi, yeraltı testlerinin gerçekleştirilmesi ve tatminkar sonuçlar elde edilmesi sebebiyle, yeni benzer çalışmaların yapılması ve desteklenmesi gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the development of underground mechanization systems in the world and one of the rare studies on this subject carried out in our country, the production and implementation of mechanization design stages are explained. For this purpose, the production process of the walking support which is one of the main elements of the fully mechanized excavation system is explained by Muda Engineering. The underground tests and the obtained results of these manufactured support systems are presented in this study. As a result, it is necessary to carry out and support new similar studies because of the production of walking support systems that we use in our mines by importing them with domestic facilities, performing underground tests and obtaining satisfactory results.