Spinoza felsefesinde insanda özgürlük sorunu
  1. Tez No: 589667
  2. Yazar: YAHYA VURUCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NACİYE ATIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Özgürlük, her çağda, düşünürlerin araştırma konusu olmuş ender kavramlardandır. Ancak özgürlük, insanlık tarihi boyunca çözümlenmeye çalışılmış bir değer olmakla birlikte, özgürlüğe kesin bir tanımlama getirilememiştir. Ancak Spinoza'ya gelindiğinde, özgürlük kavramı, Tanrı'yla birlikte açıklanılmaya çalışılarak farklı bir anlam kazanmıştır. Çünkü Spinoza'nın Tanrı'sı aşkın değil, içkin olması bakımından diğer Tanrı anlayışlardan ayrılır. Tanrı'nın içkin olması, şeylerin upuygun bilgisine sahip olduğunu da gösterir. Bununla birlikte Tanrı, zorunlu olarak nedenlerin bilgisine sahip olduğundan mutlak olarak özgürdür.Spinoza'nın özgürlük anlayışı, hem etik bağlamda hem politik bağlamda insan yaşamında bir karşılık bulur. Ancak Spinoza'ya göre özgürlük, insanlar için bir yanılsamadan başka bir şey değildir. Çünkü insanlar kendi edimlerinin nedenlerini bilmeden davranırlar. Ancak nedenlerin bilgisine sahip olan insan özgür olabilir. Nedenlerin bilgisi ancak Doğa'nın ilkelerini kavrayarak bilinebilir. Bu da ortak yararda bir araya gelerek ulaşılabilir. Bu ortak yarar, herkesin pay aldığı demokrasi yönetiminde ancak gerçekleşebilir.
Özet (Çeviri)
Freedom is one of the rare concepts that have been the subject of research for thinkers in every age. However, although freedom has been a value that has been tried to be resolved throughout human history, there is no definite definition of freedom.However, when it comes to Spinoza, the concept of freedom has gained a different meaning by trying to explain it with God.Because the God of Spinoza differs from other God perceptions in that it is inherent, not transcendental.God's immanence also shows that things have proper knowledge.However, God is absolutely free, because he has knowledge of the causes.Spinoza's conception of freedom, both in the ethical context and in the political context, corresponds to human life.But according to Spinoza, freedom is nothing but an illusion for people. Because people behave without knowing the reasons for their own actions. But the man who has the knowledge of the causes can be free.The knowledge of the causes can only be known by understanding the principles of nature. This can be achieved by gathering together in common interest.This common benefit can only be achieved in the management of democracy where everyone has a stake.