Deneysel hemorajik şokta H2, reseptör blokeri, kortizol, aprotinin, ve PGE1'in sağ kalım üzerine etkileri
The Effects of ranitidine, corticosteroid, aprotinin and PGE1 on survive hemorrhagic shock rats
- Tez No: 58977
- Danışmanlar: PROF. DR. SOMER ÖNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Şokta bozulmuş doku perfüzyonunun temeldeki etkisi doku hipoksisine, anaerobik metabolizmaya, asidoza ve en sonunda organ iskemisi ve hücre fonksiyon bozukluğuna yol açmasıdır. Bu çalışmada ranitidin, kortikosteroid, aprotinin ve prostaglandinEi'in sağkalım üzerine olan etkileri araştırıldı.. Her biri on ratdan oluşan beş grup oluşturuldu. Anesteziyi takiben, sağ a.femoralıs ve sol v.femoralis kanülize edildi. Ortalama arter basıncı, sağ a.femoralisin monitöre bağlanmasıyla her beş dakikada ölçüldü. Beş dakika içinde 2cc/100g başına a. femoralisten kan alındı ve deneysel şok oluşturuldu. Model, şok dönemi ( 30 dakika ), resüsitasyon dönemi ( 30 dakika ) ve gözlem dönemi ( 3 gün) olarak üç aşamalı oluşturuldu. Şok öncesi, şok dönemi sonu ve resüsitasyon dönemi sonunda Hct değeri ölçüldü. Grupl Ringer laktat(RL) +kan, grup2 RL+ kan+ ranitidin, grup3 RL+ kan+ kortikosteroid, grup4 RL+ kan + aprotinin, grup5 RL + kan + PGEı resüsitasyon döneminde aldı., Üç günlük gözlem dönemi sonunda sağ kalım oranına bakıldı. Elde edilen sonuçlar Kaplan Meier survival analiz testi ile değerlendirildi, istatiksel anlamlılık bulunamadı. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY The fundamental abnormality of impaired tissue perfusion leads to tissue hypoxia, anaerobic metabolism, acidosis end organ ischemia and cellular dysfunction. This study was performed to evaluate the survival effects of ranitidine, corticosteroid, aprotinin and prostaglandin. Fifty rats were randomly assigned to five groups. (ten rats per group). After anesthesia, right femoral artery and left femoral vein were cannulisated. The main arterial pressures were monitored and recorded every five minute. Hct levels were measured at the initial time point, the end of the shock and resuscitation periods. Hemorrhagic shock was produced in rats. 2 cc/100 g of blood was obtained from femoral artery through a five minute period. Experimental design consisted of three phases: shock phase( 30 minutes), resuscitation( 30 minutes) and observation phase(three days). Group 1 was treated with lactated ringer(LR)+ blood, Group 2 with LR+ blood + ranitidine, Group 3 with LR+ blood + corticosteroid, Group 4 with LR+ blood + aprotinin, Group 5 with LR+ blood + PGEl At the end of three day observation phase, the survival rates estimated for each group were analyzed using Kaplan-Meier method. These rates not statically significant. 47