Fotovoltaik sistemler için yükseltici tip da-da dönüştürücünün benzetimi
Simulation of amplifier type dc-dc converter for photovoltaic systems
  1. Tez No: 589783
  2. Yazar: ELMIN AHMADOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ERSOY YILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK VELİ MUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı giderek artmaktadır. Fotovoltaik sistemler de yenilenebilir enerji kaynakları arasında bulunmaktadır. Bu sistemler bir doğru akım kaynağı olup güneş ışığının olmadığı zamanlarda enerji üretememektedir. Bu nedenle gün içerisinde ihtiyaç fazlası olan enerji depolanıp kullanılmaktadır. Bu sistemlerden maksimum düzeyde güç aktarımı yapılabilmesi için kontrol edilebilir ve verimi yüksek konvertörlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada literatürde yer alan Sert Anahtarlamalı (İzolasyonsuz) DA-DA yükseltici konvertör ile Yumuşak Anahtarlamalı (İzolasyonlu) DA-DA yükseltici konvertörün fotovoltaik sistem üzerinde PID kontrolörle performans analizi yapılmıştır. Matlab/Simulink yazılımında benzetimi gerçekleştirilen konvertörlerin 12-13 V giriş gerilimine karşılık 18 ve 24 V çıkış gerilimindeki performansları izlenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre PID kontrolörlü fotovoltaik bir sistem için en başarılı sonuçları Sert Anahtarlamalı (İzolasyonsuz) DA-DA yükseltici konvertör üretmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the use of renewable energy sources is increasing. Photovoltaic systems are also among renewable energy sources. These systems are a direct current source and cannot generate energy in the absence of sunlight. For this reason, surplus energy is stored and used during the day. In order to achieve maximum power transfer from these systems, controllable and high efficiency converters are needed. In this study, PID controller performance analysis of the Hard Switched (Nonisolated) DC-DC boost converter and Soft Switched (Isolated) DC-DC boost converter in the literature was performed on the photovoltaic system. In the Matlab / Simulink software, the performances of the simulated converters at 18 and 24 V output voltage versus 12-13 V input voltage were monitored. According to the results obtained from the study, the most successful results for a photovoltaic system with PID controller are Hard Switched (Nonisolated) DC-DC boost converter.