Apt yazılımı ve apt ile yapılan saldırılara karşı güvenlik yazılımı
An apt software and a security software against apt attack
  1. Tez No: 589820
  2. Yazar: MUSTAFA İPEKBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM ZEYNEP GÜRKAŞ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Tez çalışmasının giriş kısmında APT konusunun seçilmesinin sebepleri anlatılmıştır. Ardından APT zararlı yazılımı konusunda yapılan mevcut çalışmalar incelenmiştir. Genel kısımlar bölümünde siber güvenlik ile ilgili terimler, güvenlik yazılımlarının tarihte gelişimi, ve en popüler saldırı çeşitlerinden bahsedilmiştir. Bunlara ek olarak APT yazılımının diğer yazılımlar arasındaki yeri ve farklılıklarından bahsedilmiştir. Daha sonra APT zararlı yazılımının ne olduğu ve yapısı hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Sonra, APT yazılımlarının tarihi ve bilinen güvenlik önlemlerine değinilmiştir. Malzeme ve yöntem kısmında APT saldırılarını daha iyi anlamak için örnek APT saldırı senaryosu hazırlanmış ve bu senaryolar temel alınarak APT saldırılarının zararını azaltabilecek bir güvenli yazılım önerisi sunulmuştur. Bulgular kısmında yapılan güvenli yazılımın işlevi anlatılmış, tartışma ve sonuç kısmında olumlu ve olumsuz kısımlarına değinilerek önerilen güvenli yazılım eleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the introduction part of this thesis, the reason of choosing APT threat is explained. Than current work about APT malware are examined. In the General sections part, terms about cyber security, development of security software and the most popular attack types are mentioned. In addition differences and similarities of an APT attack to other attacks are mentioned. And then datailed explaination is given about what is APT malware and it's structure. Afterwards APT malware history and known security measures are referred. In the metarial and method section, an APT attack scenario is prepared to understand APT attack and a security software which could reduce the harm of APT malware is proposed based given attack scenario. In the results section, function of proposed security software is explained, while in the discussion and conclusion section this security software is criticized by mentioned positive and negative sides.