Çalışanların ödüllendirme sistemine yönelik algıları ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiye yönelik bir araştırma
A research of organizational commitment and the perception of reward system among employees
- Tez No: 589819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışanların firmalarındaki ödüllendirme sistemlerine ilişkin algıları ile örgüte bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilen araştırmada; araştırmanın hipotezlerinin test edilmesi adına veri toplama süreci nicel yöntem kullanılarak sağlanmış olup, veri toplama aracı olarak anket yöntemine başvurulmuştur. Bu doğrultuda, 211 anket formu ile firmalardaki beyaz yakalı bireylere ulaşım mail yolu ile gerçekleştirilmiş olup, kişisel bilgilerin ve ölçek ifadelerinin yer aldığı anketi doldurmaları sağlanmıştır. Çalışmada yer alan Ödüllendirme Sistemleri Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık Ölçeğinden elde edilen puanların dağılımlarının normal dağılım gösterme durumları Kolmogorov-Smirnov testi ile araştırılmış olup, yapılan test sonucuna göre bütün ölçeklerin ve alt boyutların puanlarının dağılımı normal dağılım göstermediği saptanmıştır. Bu nedenle ölçeklerden ve alt boyutlarından alınan puanların çeşitli değişkenlere göre farklılaşma durumlarının incelenmesinde ( t testi yerine ), Mann-Whitney U testi ve (ANOVA yerine), Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Ayrıyeten, Kruskal-Wallis H testi sonucunda gruplar arasındaki farklılıkların tespitinde parametrik olmayan çoklu karşılaştırma testlerinden Dunn's testine başvurulmuştur. Araştırmada sonuç olarak, Ödüllendirme sistemleri algısı süreç alt boyutu ile örgütsel bağlılık arasında pozitif yönde bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıyeten, bireyler arasında bazı demografik özelliklere göre de anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, which is necessary to examine the relationship between employees' perceptions of evaluating reward systems in their firms and their level of commitment to the organization; In order to test the hypotheses of the research, data collection process was provided by using quantitative method and questionnaire method was used as data collection tool. In this respect, 211 questionnaire forms were used to reach the white collar individuals in the companies via e-mail and they were provided to fill out the questionnaire containing personal information and scale expressions. The normal distribution of the scores obtained from the Rewarding Systems Scale and Organizational Commitment Scale in the study was investigated by Kolmogorov-Smirnov test and the distribution of scores of all scales and sub-dimensions was not found to be normal. Therefore, Mann-Whitney U test (instead of ANOVA) and Kruskal-Wallis H test (instead of t test) were used to examine the differentiation status of scales and sub-dimensions according to various variables. Dunn's test, which is one of the nonparametric multiple comparison tests, was used to determine the differences between the groups as a result of Kruskal-Wallis H test. As a result of the research, a positive relationship was found between the perception of reward systems process sub-dimension and organizational commitment. In addition to the results, there was a significant difference between individuals according to some demographic characteristics.