Sakin şehirlerin kentsel kimlik üzerindeki etkileri: Seferihisar örneği
The effects of cittaslows on urban identity: the case of Seferihisar
- Tez No: 589831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmanın amacı, sakin şehirlerin kentsel kimlik üzerindeki etkilerinin neler olduğunu ortaya koymaktır. Küreselleşmenin etkisiyle şehirler, yaşamın hızlı olduğu, üretimden ziyade tüketimin ön planda olduğu, tek tipte yapıların arttığı, tarihi ve kültürel değerlerin ekonomik çıkarlar doğrultusunda göz ardı edildiği mekanlar haline gelmiştir. Bu durum, şehirlerdeki yaşamın yanı sıra şehirlerin kimlikleri için de problem teşkil etmeye başlamıştır. Bütün bunlara tepki olarak doğan Cittaslow (sakin şehir) hareketi, ortaya koyduğu kriterlerle bu durumu değiştirme çabasına girmiştir. Bu kriterler incelenerek, sakin şehirlerin kentsel kimlik üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırmanın amacını gerçekleştirmek için nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma araştırma metodu kullanılmıştır. Bu kapsamda öncelikle sakin şehir olma kriterleri doküman analizine tabi tutulmuş daha sonra buradan elde edilen verilerle Seferihsar'da mülakat ve gözlem yapılmıştır. Toplanan nitel veriler analiz edilerek bir anket oluşturulmuş ve Türkiye'nin ilk sakin şehri olan Seferihisar'da uygulanmıştır. Anketle tekniğiyle toplanan nicel veriler de analiz edilerek nitel verilerle karşılaştırılmıştır. Bu doğrultuda teorik olarak sakin şehirlerin kentsel kimliğe olumlu yönde etki ettiği görülmüştür. Bu olumlu etkiler, genel olarak pratikte de gözlemlenmiş aynı zamanda eksik kalan noktalar tespit edilmiştir. Halihazırda bu çalışma, Cittaslow hareketine dahil olacak şehirlere yol gösterecek veriler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Revealing the effects of Cittaslow on urban identity is the aim of this thesis. With the effects of globalization, the cities have become the places where life is fast, the consumption is more important than production, the uniform structures are increased, and historical and cultural values are ignored in the direction of economic interests. This situation has posed a problem for urban identity as well as urban life. Cittaslow (slow city) movement, which was born in response to all of these, has been in a struggle for changing this situation with the criteria it revealed. By analyzing these criteria, the effects of slow cities on urban identity were investigated in this research. To attain the research's goal, the mixed research method was used in which qualitative and quantitative research methods were used together. In this context, first of all, The Cittaslow Membership Criteria were examined within the scope of the document review. Afterward, interviews and observations were conducted in Seferihisar. After analyzing the collected qualitative data, a survey was created and implemented in Seferihisar. Quantitative data collected by the survey technique were also analyzed and compared with qualitative data. In this direction, it has been observed that slow cities have positive effects on urban identity in theory. By and large, these positive effects have also been observed in practice. At present, this study provides data that can guide the cities that will involve in the Cittaslow movement.