Türkiye'de siyasi reklamlar: 24 haziran 2018 seçimleri reklam filmlerinin analizi
Political advertisements in Turkey: The analysis of commercial films in the elections of 24th june 2018
- Tez No: 589833
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KASIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Reklamcılık, Siyasal Bilimler, Radio and Television, Advertising, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Demokrasinin hakim olduğu ülkelerde parti ya da adaylar seçmenlerden oy isterken, onları ikna etmek ve sempatilerini kazanmak için bir takım mesajlar iletmek zorundadırlar. Bu iletiler ile parti ya da adayın tanıtımı yapılmakta, diğerlerinden farkı ve amaçları aktarılmaktadır. Tam da bu sırada siyasal reklam olgusu ortaya çıkmaktadır. Siyasal reklamcılığın ortaya çıkışından bu güne teknolojik gelişmelere paralel olarak farklı mecralar reklam aracı olarak kullanılmıştır. Daha önceleri miting, gazete-dergi reklamları ve broşürler kullanılırken, teknoloji ile televizyon, sosyal medya gibi dijital ortamlar siyasal reklamların kullanım alanları olmuştur. Günümüzde siyasal reklamlar partilerin ve adayların vazgeçilmezi haline gelmiştir. Bu çalışmada 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçiminde oy pusulasında yer alan ve reklam filmi yayınlayan partilerin reklam filmleri analiz edilmiştir. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde siyasal reklam konusu teorik olarak ele alınmış, ikinci bölümde reklam filmleri incelemelerine yer verilmiştir. Bu seçim Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminin aynı anda olması açısından önemli olduğu gibi bazı partilerin ittifak oluşturarak Cumhurbaşkanı adayı çıkarması açısından da önem arz etmektedir. Genel seçimde 8 parti, Cumhurbaşkanlığı seçiminde ortak aday olmakla birlikte 6 aday yarışmıştır. Seçime katılan partilerden AKP, MHP, Vatan Partisi, HDP, CHP, Saadet Partisi ve İyi Parti'nin reklam filmi yayınladığı görülmüş ve bu partilerin reklam filmleri incelenmiştir. İncelenen reklamlarda, AKP'nin iktidar süresi boyunca yaptığı icraatları ön planda tuttuğu, MHP'nin ittifak olgusunu ön planda tuttuğu görülmektedir. Bu iki parti dışındaki diğer partiler reklamları negatif reklamlardır. Hepsi iktidar olan AKP'ye saldırı niteliğinde reklamlar yapmışlardır.
Özet (Çeviri)
In countries dominated by democracy, parties or candidates are required to persuade voters to vote, and to convey a number of messages to win their sympathy. These messages are presented to the party or candidate, and the differences and goals of the others are conveyed.At this very moment, the phenomenon of political advertising emerges. From the emergence of political advertising to this day in parallel with technological developments, different media were used as advertising tools.While earlier meetings, newspaper-magazine ads and brochures were used, technology and digital media such as television and social media were the areas of use of political advertising.Today, political advertising has become indispensable for parties and candidates. In this study, advertisement films were analyzed by the parties in the ballot for the election of the president and parliament on June 24, 2018.The study consists of two parts.In the first part,the subject of political advertising was discussed theoretically, and in the second part, advertisement films were examined.This election is important in terms of the simultaneous election of the president and the deputy, as well as in terms of the fact that some parties form an alliance and issue a presidential candidate 8 parties in the general election, although a joint candidate in the presidential election, 6 candidates have competed.AKP, MHP, Vatan Party, HDP, CHP, Saadet Party and good party ad films were published and the ad films of these parties were examined. In the ads examined, it is seen that the AKP has prioritized its actions during the period of power and the MHP has prioritized the phenomenon of Alliance.Other parties ads other than these two parties are negative ads.They have all made ads that are offensive to the ruling AKP.