In search of the prestige politics: An alternative reading regarding the architectural evolution of the Athena Precinct and the Great Altar of Hellenistic Pergamon
Prestı̇j polı̇tı̇kalarının peşı̇nde: Hellenı̇stı̇k Pergamon Akropolünün Athena kutsal alanı ve Zeus Altarı'nın mı̇marı̇ evrı̇mı̇ üzerı̇ne alternatı̇f bı̇r okuma
- Tez No: 589834
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA NAZİYET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez, Uluslararası İlişkiler disiplini altındaki Klasik Realizmin temel varsayımları ışığında Helenistik Pergamon'daki Athena kutsal alanı ve Zeus Sunağı'nın mimari evrimini incelemektedir. Bu çalışmada birbiriyle karşılıklı olarak gelişen siyasi, askeri, ekonomik, sanatsal, kültürel ve mimari olaylara en açık şekilde ışık tutmak için kronolojik açıdan doğrusal bir anlatım kullanılmıştır. Eumenes II devrinden önce gelen Attalos yöneticilerine yer de verilse en kapsamlı analiz Eumenes II devrinin olaylarına yönelik sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the architectural evolution of the Athena precinct and the Great Altar of Hellenistic Pergamon in the light of the principal premises of Classical Realism under the discipline of International Relations. This study provides a chronologically linear narrative to shed light on the political, militaristic, economic, artistic, cultural, and architectural events that all have reciprocal occurrences with each other in the clearest manner. While referring to the rulers prior to Eumenes II's reign, the thesis provides an in-depth focus on Eumenes II's era.