Stratejik insan kaynakları yönetiminin firma performansına etkisi: Bir alan araştırması
The effect of strategic human resources management on firm performance: A field study
- Tez No: 589870
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzün yoğun rekabet ortamında faaliyet gösteren firmaların taklit edilemez tek kaynağı durumundaki insan kaynaklarının yönetimine stratejik bir boyut kazandıran Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi'nin firma performansını artırmadaki önemi ve rekabet avantajına olan katkısı giderek daha fark edilir hale gelmektedir. Bu araştırmada, Regresyon Analizi Yöntemi ile“Stratejik İnsan Kaynakları Yönetiminin Firma Performansına Etkisi”açıklanmaya çalışılmıştır. Osmaniye Organize Sanayi Bölgesine kayıtlı 49 firmadan elde edilen veriler ile yapılan Basit Regresyon Analizi sonuçlarında Stratejik İnsan Kaynakları Yönetiminin Firma Performansını anlamlı ve pozitif ama düşük düzeyde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Çoklu Regresyon Analizi sonuçlarında ise Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi Yatay ve Dikey Boyutlarında yapılan çalışmaların Firma Performansı alt boyutlarında Örgütsel Performansı ve Toplumsal Performansı düşük düzeyde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi Yatay ve Dikey Boyutları ile Tüketicilerle İlgili Performans, Finansal Performans ve Çalışanlarla İlgili Performans arasında kurulan regresyon modelleri ise anlamlı bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of Strategic Human Resources Management which is the only inimitable source of the companies operating in today's intense competition environment providing a strategic dimension to the management of human resources is becoming more and more noticeable in improving firm performance and its contribution to competitive advantage. In this research, the effect of Strategic Human Resources Management on firm performance is tried to be explained with Regression Analysis Method. In the results of the Simple Regression Analysis made with the data obtained from 49 companies affiliated to Osmaniye Organized Industrial Zone, It was found that Strategic Human Resources Management affects firm performance significantly and positively but at the low level. In the results of Multiple Regression Analysis, it was found that the studies conducted in the Horizontal and Vertical dimensions of Strategic Human Resources Management had a low impact on Organizational Performance and Social Performance in the sub-dimensions of Firm Performance. The regression models established between the Horizontal and Vertical Dimensions of Strategic Human Resources Management, Consumer Related Performance and Financial Performance and Employee Performance were not found meaningful.