'Miba' minik balık masal kitabının tasarımı ve ekolojik bağlamda incelenmesi
Design and ecological examination of the book 'Miba' the tiny fish fairy tale
  1. Tez No: 589961
  2. Yazar: SELEN DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFİYE BOZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çocuk kitapları, hikâye ve illüstrasyonlarıyla çocukların karakterlerinde derin izler bırakırlar. Çocukluktan yetişkinliğe geçişte sağlıklı bir toplumun oluşturulmasında beslenme kaynakları olan masal kitapları önemli bir rol oynamaktadır. İllüstrasyon, çocuğun sanata karşı olan zevkini geliştirmek, eğitmek, hayal dünyasını genişletmek ve güçlendirmek için önemli bir etkendir.“Miba”minik balık masal kitabının hikayesi ve illüstrasyonlarının ekolojik bağlamda kapitalizm ve feminizm üzerinden eleştirisi tezin odak noktasını oluşturmaktadır. Bu tezin özgünlüğü“Miba”Minik Balık Masal Kitabının hikayesi ve illüstrasyonlarının benim tarafımdan oluşturulmasıdır.“Miba”Minik Balık Masal Kitabında yer alan karakterler, gerçek hayatta rastlanılacak gerçeklikte tasvir edilen karakterlerdir. Hikâye yazılırken özellikle şiddetten, rekabetten uzak, toplumsal cinsiyet içermeyen bir dil üzerinden kurgulanmıştır.“Miba”Minik Balık Masal Kitabı'nın hikayesi günümüzün büyük sorunlarından biri olan ekolojik bağlamda kapitalizm ve feminizm eleştirisini içermektedir. Bu hikâye kitabı, Türkiye Çocuk Edebiyatı masal kitapları serisine eleştirel bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Children's books, stories and illustrations leave deep traces in the characters of children. In the transition from childhood to adulthood, fairy tale books, which are sources of nutrition, play an important role in building a healthy society. Illustration is an important factor in developing, educating, enlarging and strengthening the child's taste for art. The focus of the thesis is the critique of the story and illustrations of“Miba”The Tiny Fish Fairy Tale on the ecological context of capitalism and feminism. In“Miba”The Tiny Fish Fairy Tale, characters are real-life characters that we may encounter. The story was written in a language that is free of violence, free from gender and away from competition. The story of“Miba”The Tiny Fish Fairy Tale contains a critique of capitalism and feminism in an ecological context, one of the major problems of our time. This story book has critical contribution to the series of fairy tale books in Children's Literature Turkey.