Ankara keçilerinde serum tiroksin düzeyi ve tiftik kalitesi arasındaki ilişkiler
The Relatianship between serum thyroxine levels and the physical quality characteristic of the Angora goat mohair in Turkey
  1. Tez No: 1225
  2. Yazar: ZİŞAN EMRE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
- 44 - 8. ÖZET Ankara Keçilerinde Serum Tiroksin Düzeyi ile Tiftik Kalitesi Arasındaki İlişki Bu çalışmada iki yaşında 10 dişi ve 10 erkek Ankara keçisi kullanıldı. Bir yıl boyunca her ay toplanan kan örneklerinde serum T düzeyleri ölçüldü. Kan alım işlemi bitiminde tüm keçilerden tiftik ör nekleri toplandı. Bu süre içinde keçiler kapalı ağıllarda, normal ba kım koşullarında bırakıldılar. Serum T düzeyleri radioimmunoassay me todu ile saptandı. Yapılan çalışma sonucunda yıl boyunca dişilerin serum T düzeylerinin (ortalama ± S. S.) (107.58 ± 15.44) tekelerden daha yüksek (72.99 ±11.39) seyrettiği belirlendi. Erkek ve dişi gruplar arasın daki serum T düzeyleri ortalamalarının farkı istatistiksel olarak da önemli bulundu (p < 0.001). Ankara keçilerinde serum T düzeylerinin çevre ısısı ve ba ğıl nemden etkilendiği anlaşıldı. Çevre ısısı yükseldikçe dolaşımdaki T konsantrasyonunun düştüğü, azaldıkça yükseldiği görüldü. Çevredeki 4 bağıl nem oranı azaldıkça dolaşımdaki T konsantrasyonunun da düştüğü saptandı. Keçilerin son kaburgaları üzerinden toplanan tiftik örnekle rinde elyaf uzunluğu, incelik, elastikiyet, mukavemet, kemp ve medulla oranlarını belirlemek üzere testler uygulandı ve keçilerin yıllık tif tik verimleri saptandı. Buna göre, serum T düzeyi ile elyaf uzunluğu arasındaki ilişkinin kuvvetli ve dişilerde (korelasyon katsayısı ± S. S.) (0.69 ± 0.25), tekelerde (0.68 ± 0.25) olduğu (p < 0.05); tiftik veri mi arasındaki ilişkinin kuvvetli ve dişilerde (0.58 + 0.28), tekelerde (0.62 + 0.27) olduğu (p < 0.05) saptandı. Serum T düzeyleri ile ince lik, elastikiyet, mukavemet, kemp ve medulla oranları arasında ilişki bulunmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
- 45 - 9. SUMMARY The Relationship Between Serum Thyroxine Levels and the Physical Quality Characteristics of the Angora Goat Mohair in Turkey Seasonal variations in serum T levels were examined in 20 4 two years old Angora goats with equal numbers of males and females. The blood samples were collected monthly for 12 months be ginning with March. The animals were kept under normal husbandary con ditions during the experiment. The serum T concentrations were deter mined by radioimmunoassay. The does had higher T concentrations (mean + S.D.) (107.58 + 15.44) than bucks (72.99 + 11.39) throughout the year and the diffe rence was significant (p < 0.001). The ambient temperature and humidity have an effect upon thyroid secretion in the Angora goats. The serum T concentrations decrease with the increased ambient temperature and vice versa. In contrast, serum T levels increase in high environmental humidity. Mohair samples were collected from rib regions of the same animals for the determinations of fiber length, fineness, tensile strength, elasticity, percent of kemp and medullated fibers. Fleece weights of the same animals were noted. Significant correlations were found between serum T levels and fiber length (coefficient of correlation ± S.D.) (0.69 ± 0.25 and 0.68 +0.25 in female and male groups respectively). The correlation coefficients were significant (p < 0.05) for both groups. The correlation between mohair greasy fleece weights and se rum T levels were also significant (0.58 ± 0.28 and 0.62 ± 0.27 for does and bucks respectively). The correlations were significant (p < 0.05) for the same groups mentioned above.- 46 - The correlations between serum T levels and fineness, ten sile strength, elasticity, percent of kemp and medullated fibers did not show any significance.