Aydın ili park ve süs bitkilerinde zarar yapan dıaspıdıdae familyasına ait (Hemıptera: Coccomorpha) türlerin saptanması
Determination of the species belonging to diaspididae family (Hemiptera: Coccomorpha) harmful on ornemantal plants and parks in Aydın province
  1. Tez No: 589972
  2. Yazar: OZAN ALİ GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
2016-2019 yıllarında Aydın merkez ve ilçelerinde yapılan bu çalışmada; park ve süs bitkilerinde zararlı olan sert kabuklu bit türleri saptanmıştır. Örnekler, park, yol kenarı, izin alınan ev bahçesi, mesire yeri, koruluk, okul bahçesi, mezarlık, belediyelerin süs bitkileri üretim tesisleri, üniversite kampüsü gibi yerlerden alınarak, preparatları yapılmış, fotoğrafları çekilmiş ve teşhisleri yapılmıştır. Teşhisler sonucunda Diaspididae familyasına ait 9 tür saptanmıştır. Aonidia lauri (Bouche), Laurus nobilis üzerinde, Aonidiella aurantii (Maskell), Hedera helix ve Rosa sp. üzerinde, Chionaspis salicis (Linnaeus), Populus sp. üzerinde, Comstockaspis perniciosa (Comstock), Ceratonia siliqua üzerinde, Lepidosaphes ulmi (Linnaeus), Nerium oleander, Rubus sp., Viola sp. ve Rosa sp. üzerinde, Leucaspis pini (Hartig), Pinus sp. üzerinde, Parlatoria oleae (Colvée), Rosa sp. üzerinde, Pseudalaucaspis pentagona (Targioni Tozzetti), Catalpa bignonioides üzerinde, Unaspis euonymi (Comstock) Euonymus japonicus üzerinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research conducted the armored scale insect being harmful on parks and ornamental plants in Aydın province and its around between 2016-2019 years. The samples was took on parks of manucipality, way edges, house gardens, picnic areas, groves, school gardens, cemeteries, botanical parks, university campus, animal zoo and were made their preparations in laboratuary, identified and taken photos. As a results of identification, 9 species were determined belonging to Diaspididae family. Aonidia lauri (Bouché) was found on Laurus nobilis, Aonidiella aurantii (Maskell) was found on Hedera helix and Rosa sp., Chionaspis salicis (Linnaeus) was found on Populus sp., Comstockaspis perniciosa (Comstock) was found on Ceratonia siliqua, Lepidosaphes ulmi (Linnaeus) was found on Nerium oleander, Rubus sp., Viola sp. and Rosa sp., Leucaspis pini (Hartig) was found on Pinus sp., Parlatoria oleae (Colvée) was found on Rosa sp., Pseudalaucaspis pentagona (Targioni Tozzetti) was found on Catalpa bignonioides, Unaspis euonymi (Comstock) was found on Euonymus japonicus.