Çalışma hayatında organizasyonel ergonominin verimliliğe etkisi: Arık Bey Tekstil Fabrikasında uygulama
The effect of organizational ergonomics on efficiency inworking life: An application in Arık Bey Textile Factory
- Tez No: 589971
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN KÜRŞAT ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Küreselleşen dünya düzeninde hızlı değişim ve yenilenme yaşanmaktadır. Bu düzende işletmelerin varlığını sürdürebilmeleri için teknolojik yatırımların yanı sıra işgörenlerden çalışma hayatında sürekli verimli olmaları istenmektedir. Verimliliğin artmasına etki eden faktörler, çalışma ortamındaki fizikler şartların ergonomisi, organizasyonun ergonomisi ve iş tatminidir. Ergonominin amacı, insanın kapasitesi ve fiziksel, psikolojik özelliklerine göre işletmeyi düzenleyerek bu düzenlemeleri uygulamaktır. İşletmeler arasında rekabet devamlı yaşanmakta ve bu durumu avantaja dönüştürmek için en önemli unsur insandır. Çalışma ortamından memnun insan faktörü yani işgörenlerle işletmenin temelleri sağlam atılmış olur. Uygun ergonomik koşullar sağlandığında motivasyonu yüksek çalışanlar ile verimlilik ve iş tatmininde bir artış gözlenecektir. Araştırma; özellikle organizasyonel ergonomi alandaki literatür boşluğunu giderme amacıyla hazırlanmıştır. Hazırlanan bu tez çalışmasında Konya ili Beyşehir ilçesinde faaliyet gösteren Arık Bey tekstil fabrikasındaki işgörenlerin çalışma hayatlarında organizasyonel ergonominin verimliliğe etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada ergonomi, organizasyonel ergonomi, verimlilik ve iş tatmini ile ilgili temel kavramlar üzerinde durulmuş, organizasyonel ergonominin verimliliğe etkisi incelenmiştir. Anket yoluyla elde edilen bilgiler SPSS 22.0 programından yararlanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel analiz sonuçları, farklılaşmalar ve ilişkiler yorumlanmıştır. Verimlilik ve iş tatmini ölçeğinde, eğitim durumu, statü, gelir seviyesi, medeni durum ve görevde çalışma süresi gibi demografik bilgilerin algı düzeylerinde farklılaşmalar görülmüştür. Fiziki ortam, araç - gereç ve organizasyona ilişkin verimlilik algılarının orta düzeyin üzerinde olduğu saptanmıştır. İçsel tatmin düzeyinin orta seviyenin altında olduğu, dışsal tatmin ve genel doyum düzeylerinin ise orta seviyede bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, çalışma hayatındaki verimliğin arttırılmasında organizasyonel ve fiziksel ergonominin etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world order, rapid change and renewal is experienced. In this order, in addition to technological investments, employees are required to be productive in their working life in order to maintain their existence. The factors that affect productivity are ergonomics of physical conditions in the working environment, ergonomics of the organization and job satisfaction. The aim of ergonomics is to apply these regulations by arranging the business according to human capacity and physical and psychological characteristics. An increase in productivity and job satisfaction will be observed when appropriate ergonomic conditions are provided. In this thesis, the effect of organizational ergonomics on productivity is tried to be determined in working life of Arik Bey textile factory in Konya. The basic concepts related to ergonomics, organizational ergonomics, productivity and job satisfaction are emphasized and the effect of organizational ergonomics on productivity is examined. The information obtained through the questionnaire was analyzed with SPSS 22.0 program. On the productivity and job satisfaction scale, there were differences in the perception levels of demographic information such as educational status, status, income level, marital status and working time. Perceptions of productivity on physical environment, equipment and organization were found to be above the middle level. It was found that the level of internal satisfaction was below the intermediate level, and the level of external satisfaction and general satisfaction was a moderate relationship. As a result, it was determined that organizational and physical ergonomics were effective in increasing productivity in working life.