Zenbillizâde Fudayl Çelebi'nin Edebü'l-Evsiyâ adlı eserinin tahkik ve değerlendirmesi
The critical edition and evaluation of the work Adab al-Awsiyâ of Zenbillizade Fudayl Çelebi
- Tez No: 590013
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA HAYTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
İslam kültürünün yazılı kaynakları arasında yer alan ve yazmalar halinde bulunan bazı“klasik eserler”hala önemini ve güncelliğini korumaktadır. Bu eserlerden biri de Zenbillizade Fudayl Çelebi'ye ait ve yazma halindeki Edebü'l-evsıya'dır. Bu eseri, tahkik ederek hem geçmişe ait bir sorumluluğu ifa etmek hem de günümüz araştırmalarında yeni tespit ve bilgilere katkı sağlamak istedik. Çalışma, bir giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte tezin konusu, kapsamı, amacı ile ilgili bilgileri verdikten sonra araştırmada izlenen metot ve teknikleri belirttik. Birinci bölümde, eserin müellifi Fudayl Çelebi'nin hayatı, şahsiyeti ve eserleriyle ilgili elde ettiğimiz bilgileri değerlendirdik. İkinci bölümde, ilgili eser üzerinde değerlendirmelerde bulunarak müellifin vasiyet konusundaki yaklaşımlarını ortaya koymaya çalıştık. Üçüncü bölümde, eserin nüshalarının tanıtımını yaptıktan sonra tahkikli metne yer verdik. Sonuç bölümünde ise çalışmamız neticesinde vardığımız kanaatlere dair genel bir değerlendirme yaptık.
Özet (Çeviri)
Some of 'the classical works' which are in manuscript form and among the written sources of Islamic culture still maintain their importance and actuality. One of these works is the manuscript of Adab al-awsiya by Zenbillizade Fudayl Çelebi. We aim to fulfill our responsibility for the past and contribute to the new findings and information in contemporary studies by examining this work. The study consists of an introduction, three chapters and a conclusion. After providing information about the subject, scope and aim of the thesis in the introduction, we explained the methods and techniques followed in this study. In the first chapter, we evaluated the life and personality of Fudayl Çelebi, the author of the examined work, and the information we obtained about his other works. In the second chapter, we attempted to present the author's approaches to bequest by evaluating the relevant work. In the third chapter, we included the critically edited text after introducing the editions of the work. Finally, we offered a general evaluation of the opinions that we reached as a result of our study in the conclusion.