Kablosuz güç aktarımlı geri saçılım haberleşme ağlarının modellenmesi ve başarım analizi
Modeling and performance analysis of wirelessly powered backscatter communication networks
  1. Tez No: 590028
  2. Yazar: MUHAMMED YUSUF ONAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERKAN DÜLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kablosuz güç aktarımlı haberleşmede, ağdaki kullanıcının aktif olarak veri iletimini gerçekleştirebilmesi için kendisine tahsis edilmiş güç istasyonundan ya da çevrede bulunan mevcut radyo frekans sinyalinden yeteri kadar enerji depolaması gerekmektedir. Bu da kullanıcının, ağ modelinde ele alınan zaman bloğunda kendisine daha uzun enerji hasat etme süresi ayırmasıyla mümkündür. Kullanıcı enerji hasat ettiği süre boyunca ağdaki alıcıya veri gönderiminde bulunamayacağından sistemin başarımı etkilenmektedir. Bu nedenle literatürde, kablosuz güç aktarımlı geri saçılım haberleşme ağ modeli önerilmiştir. Geri saçılım haberleşme yönteminde ağdaki kullanıcı, kendisine gelen sinyali kipleyerek alıcıya göndermektedir. Gönderim sürecinde kullanıcı kendisine gelen sinyali, veri iletimini gerçekleştirmek için kullandığından iç devre yapısında belli miktarda güç tüketen radyo frekans sinyal üreteci bulundurmamaktadır. Geri saçılım haberleşme sistemindeki alıcı ve vericiler, önemli miktarda enerji harcayan yükselteç ve frekans karıştırıcı gibi bileşenlere de sahip değildir. Bu nedenle, özellikle düşük güçlü kablosuz haberleşme, sensör ağları ve radyo frekanslı tanılama gibi sistemlerde kablosuz güç aktarımlı geri saçılım haberleşme önem arzetmektedir. Tez kapsamında, öncelikle kablosuz güç aktarımlı haberleşme ağ mimarisi anlatılmış ve enerji depolama senaryoları ile ilgili temel bilgiler verilmiş, ardından geri saçılım haberleşme tekniklerinden bahsedilmiştir. Devamında, literatürde bir veya birden çok sayıda kullanıcıya sahip kablosuz güç aktarımlı geri saçılım haberleşme ağları ile ilgili gerçekleştirilen çalışmalar incelenmiştir. Öncelikle tek vericiye sahip, üstüne kurulan ve altına kurulan bilişsel radyo tabanlı geri saçılım haberleşme ağı ele alınmıştır. Daha sonra, birden çok vericinin olduğu durum düşünülmüştür. Başarım kriteri olarak birim sürede alıcıya ulaşan toplam veri miktarı göz önüne alınarak ağlar matematiksel modellenip eniyileme problemi haline getirilmiştir. Benzetimleri yapılan ağ modelleri, sadece geri saçılım haberleşme ve sadece kablosuz güç aktarımı kullanan haberleşme sistemleriyle karşılaştırılmış, alıcıya ulaşan toplam veri miktarı bakımında daha iyi sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Modellenen bilişsel radyo tabanlı geri saçılım haberleşme sistemlerinden farklı olarak ayrıca ağa özel tahsis edilmiş güç istasyonu, bilgi alıcısı ve iki kullanıcıdan oluşan kablosuz güç aktarımlı geri saçılım haberleşme ağ modeli ele alınmıştır. Kullanıcılardan biri geri saçılım haberleşme modunda çalışırken, diğer kullanıcı enerji hasadı-sonra-ilet modunda çalışmaktadır. Enerji hasadı-sonra-ilet modunda çalışan kullanıcının batarya kapasitesinin sonlu ve sonsuz varsayıldığı durum ele alınmıştır. Geri saçılım, enerji depolama ve iletim süreleri bulunmuş, batarya kapasitesi ve geri saçılım hızının birim zamanda iletilen toplam veri miktarına etkisi benzetimler yoluyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In wireless-powered communication networks, the users need to harvest enough energy from the dedicated power station or existing radio frequency signal in order to actively transmit data. This requires the user to dedicate longer time for energy harvesting. The performance of the system is affected since the user cannot transmit data to the receiver in the network during the energy harvesting time. Therefore, in the technical literature, wirelessly powered backscatter communication network model has been proposed. In the backscatter communication method, the user modulates the incoming signal and sends it to the receiver. Since the incoming signal is used to transmit data during the backscatter period, the user does not need a radio frequency signal generator which consumes a certain amount of power in the internal circuitry. Receivers and transmitters in the backscatter communication system do not have components such as amplifiers and frequency mixers that consume a significant amount of energy. Therefore, especially in scenarious such as low power wireless communication, sensor networks and radio frequency identification, wirelessly powered transmission backscatter communication is important. In this thesis, first, wireless-powered communication network architecture is explained and basic information about energy harvesting scenarios are given. Then, backscatter communication techniques are explained. Next, studies on wirelessly powered backscatter communication networks with one or more users are examined in the technical literature. First, overlay and underlay cognitive radio based backscatter communication systems with single transmitter are discussed. Then, the case with multiple transmitters is considered. Employing the total amount of data that reaches the receiver per unit time as the performance criterion, resulting mathematical models are constructed optimization problems are formulated. The models are compared with communication systems that employs either backscatter communication or wirelessly-powered communication. It has been observed that the former provides better results in terms of the total amount of data that reaches the receiver. Different from the cognitive radio based network model, a wirelessly powered backscatter communication network consisting of a dedicated power station, information receiver and two users is also considered. In this scenario, one user works in backscatter communication mode while the other user employs in energy harvest-then-transmit mode. The cases where the battery capacity of the user operating in energy harvest-then-transmit mode is assumed to be finite and infinite are discussed. Backscattering, energy harvesting and transmission times are derived analytically and the effect of battery capacity and backscattering rate on the total amount of data transmitted per unit time are demonstrated via simulations.