Üniversitelerde mesleki müzik eğitimi alan görme engellilerde piyano eğitiminde karşılaşılan sorunlar (Ankara ili örneği)
Professional music education problems in visual disabilities in university piano education (Ankara provincial sample)
  1. Tez No: 590029
  2. Yazar: ÖZLEM SATILMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. NEZİHE ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada üniversitelerde mesleki müzik eğitimi alan görme engelli öğrencilerin piyano eğitiminde karşılaştıkları sorunlar ortaya konmaya çalışılmış ve görme engelli öğrencilere yönelik piyano eğitiminin daha etkili ve verimli olabilmesi için çözüm yolları araştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara İl'indeki üniversitelerde 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında mesleki müzik eğitimi alan görme engelli dört lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış sorulardan oluşan görüşme formu kullanılmış ve görüşme formundaki sorular araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Görüşme formlarındaki sorular, görme engelli öğrencilerle yüz yüze mülakat yöntemi ile cevaplandırılmış ve niteliksel araştırma yöntemlerinden olan içerik analizi yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre üniversitede mesleki piyano eğitimi alan görme engelli öğrencileri üçünün total görmeyen birinin ise az gören olduğu, hepsinin güzel sanatlar lisesinden mezun öğrenciler olarak çocukluk ve ilk gençlik yıllarından itibaren ailesi ve öğretmenleri tarafından müziğe yönlendirildiği hepsinin Nota Braille alfabesi bildiği tespit edilmiştir. Görme engelli piyano eğitimi alan üniversite öğrencilerinin Braille alfabeli yazılı kaynaklara ulaşmada zorluk yaşadığı Türkiye'de görme engellilere yönelik müzik alanında yazılı kaynakların az olması nedeniyle zorluk yaşadığı ve piyano öğretmenlerinin özverili olmadığı sürece notaları yazıya dönüştürülmesinin sınırlı olduğu tespit edilmiştir. Görme engelli öğrenciler, piyano için ayrılan ders sürelerinin yetersiz olduğunu ifade etmiştir. Görme engelli öğrencilerin piyano eğitimi sırasında yaşadıkları teknik sorunları çözebildikleri ancak üniversitede piyano eğitimi yaklaşımının yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin üçü piyano eğitimi aldığı öğretim elemanı ile olumlu ilişkiler kurarken biri iletişimin istenilen düzeyde olmadığını ifade etmiştir. Aile, sosyal çevre ve okul arkadaşlarının görme engelli öğrencileri desteklediği elde edilen sonuçlar arasındadır. Görme engelli piyano eğitimi alan üniversite öğrencilerinin üçü müzik alanında mesleki kariyer planladığı, birinin ise müzik alanı dışında bir meslek istediği tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre görme engelli piyano eğitimi alan üniversite öğrencilerinin en önemli sorunlarından olan Braille alfabeli yazılı kaynaklara erişiminin arttırılması, müzik bölümlerinde görme engelli öğrencilerle çalışacak eğitimcilerin hizmet içi eğitim alamsı ve engellilere yönelik eğitim yaklaşımlarının yeniden düzenlenmesi araştırmanın önerileri olarak geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study,problems of visually impaired students who are receiving vocational music education were tried to be presented inpiano education and solutions were serached so that piano education for visually impaired students could be more effective and productive. The working group of there search contitutes four visually impaired students who receive Professional music education in the academic year 2014-2015 in Ankara.In the research, a semi-structured interview form were developed by the research. Questions in the interview forms were answered byface-to- face interviews with visually impaired students and content analysis, which is one of qualitative research methods, was conducted. According to the result obtained in the research, the problems encountered by the students with visual impairment during the training process were discussed and suggestions were developed in accordance with the research findings.