Azerbaycan ve Türkiye Türkçesi arasında aktarma sorunları'Beş Katlı Evin Altıncı Katı' romanı
Translation mistakes between azerbaijan Turkish and Turkey turkish 'Beş Katlı Evin Altıncı Katı' romanı
- Tez No: 590039
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Türkiye Türkçesi ile Azerbaycan Türkçesi arasında yapılan aktarmalardaki dil sorunlarının ortaya konulması, bu iki lehçe arasındaki edebî aktarmaların daha anlaşılır olmasını sağlayacaktır. Azerbaycan ve Türkiye Türkçesi arasında çeşitli edebî metinler karşılıklı olarak aktarılmıştır. Bu iki lehçenin birbirine benzer olması sebebiyle aktarmalarda başarılı olanlar yanında başarısız olanlar da vardır. Başarısız aktarmaların temel sebebi, lehçelerin birbirine çok yakın ses, yapı ve sözcük hazinesine sahip olmalarıdır. Bunun yanı sıra Azerbaycan Türkçesinin vurgu, tonlama, ses ve söyleyiş özelliklerine tam hâkim olmadan yapılan aktarmalarda metinleri tam anlamadan hatalar yapılmaktadır. Çalışmada Beş Katlı Evin Altıncı Katı adlı romanındaki aktarma hataları incelenmiştir. Çalışmamız,“Giriş”ve“İnceleme”olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.“Giriş”bölümünde XX. Yüzyıl Azerbaycan Edebiyatı Anar Rızayev'in Hayatı ve Eserleri, Aktarma ve Çeviri, Azerbaycan ve Türkiye Türkçesi Arasında İlişkiler incelenmiştir.“İnceleme”Bölümü ise“Ek Düzeyinde Hatalar”,“Kelime Düzeyinde Hatalar”ve“Deyim Düzeyindeki Hatalar”alt bölümlerinden oluşmaktadır. Çalışmamızın sonunda elde edilen sonuçları“Sonuç”kısmı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Introducing the translation problems of the languages between Turkey Turkish and Azerbaijani Turkish will ensure translation of literary more apparent between these two dialects. A variety of literary texts between Azerbaijan Turkish and Turkey Turkish, was translated reciprocally.Since these two dialects are similar, there are some unsuccesful traslations beside succesful translations. The main reason of unsuccesful translations is that the dialects have very close morpheme, form and vocabulary. In addition , mistakes are made without the full understanding of the texts in the translations without emphasis, intonation, voice and utterance features of Azerbaijani Turkish. In this study, translation mistakes of the novel ''Beş Katlı Evin Altıncı Katı'' were analyzed.This research, including“Introduction”and“Review'' ; consists of two parts.In section Introduction, ”XX. Century Literature Azerbaijan Anar Rızayev's Life and Works, transfer and translation, Relations between Azerbaijan Turkish and Turkey Turkish were examined.In Review section ; ''mistakes in the form of additional words ", ''mistakes in the form of word-level'' and ''the mistakes in the form of statements'' consists of subdivisions.Conclusion part will remain by the end of the research.