Building female identity within immigrant background in Monica Ali's Brick Lane
Monica Ali'nin Brick Lane romanında göçmen kökeninde oluşturulan kadın kimliği
- Tez No: 590038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PETRU GOLBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, aynı zamanda bir edebi sistem ve/veya edebi gelenek olarak da tanımlanabilen Bildungsroman edebi türünün gelişimini ve çağdaş İngiliz edebiyatındaki yerini incelemektedir. Viktorya dönemi İngiliz edebiyatında geleneksel formuna ulaşan bildungsroman, bu çalışmada Monica Ali'nin Brick Lane romanı üzerinden Modernism ve Postmodernism dönemlerinde edindiği yeni unsurlar ve ilkeler yönünden değerlendirilmektedir. Çalışmanın odak noktası bildungsromanda en temel unsur olarak kabul edilen baş karakter ve onun gelişiminin Postkolonyal düzlemdeki inşaası üzerinedir. Brick Lane Bangladeş'ten İngiltere'ye göç eden bir kadın olan Nazneen'in kişisel gelişimi açısından değerlendirildiğinde çağdaş İngiliz edebiyatındaki haliyle bildungsroman edebi türüne örnek oluşturabilecek niteliktedir. Kendisi de Bangladeşli olan ve küçük yaşta İngiltere'de yaşamaya başlayan Monica Ali, Brick Lane'de Bangladeş'te doğup büyüyen ve genç yaşta evlendiğinde İngiltere'ye göç eden bir kadının fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimini anlatmaktadır. Bu bağlamda, Nazneen'in yanı sıra diğer karakterleri de Nazneen'in kişisel gelişimine olan etkileriyle ve kendi kişisel ve sosyal gelişimlerini kültür ve kimlik alanında değerlendirmek mümkündür. Bu açıdan, Monica Ali'nin romanı Brick Lane, İngiliz edebiyatında bildungsroman edebi türünün gelişimi bağlamında ve Postkolonyal edebiyat kuramcılarının göç ve kültürün kişilik oluşumuna etkisi üzerine çalışmaları açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the development of the Bildungsroman literary genre, which can be also described as a literary system and / or literary tradition, and its place in contemporary English literature. Bildungsroman, which reached its traditional form in Victorian English literature, is evaluated in this study through Monica Ali's novel: Brick Lane in terms of the new elements and principles the genre acquired in Modernism and Postmodernism. The focus in the study is on the identity formation of the main character, which is considered to be the central element in the Bildungsroman, and on her personal developmental process according to the Postcolonial context. Brick Lane is exemplary to the Bildungsroman literary genre in contemporary English literature when it is analysed with regard to the personal development of Nazneen, a woman who immigrated from Bangladesh to England. Monica Ali, who is also from Bangladesh and started living in England at an early age, narrates the physical, mental and social development of a woman who was born and raised in Bangladesh and immigrated to the United Kingdom when she married at a young age. In this context, it is possible to evaluate other characters besides Nazneen with their impact on the personal development of Nazneen and within their own personal and social development in respect to culture and identity. From this point of view, Monica Ali's novel Brick Lane is analysed within the context of the development of Bildungsroman literary genre in English literature and with regard to the Postcolonial literary theory on the effect of migration and culture on personality formation.