48 Numaralı (1030/1620) tarihli Manisa Şer'iye Sicilinin transkripsiyon ve değerlendirilmesi
The transcription and evaluation of Manisa Court Records (Şer'iye Sicili) numbered 48 (H. 1030 / CE. 1620
  1. Tez No: 590301
  2. Yazar: TEKİN AÇIKEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 479
Özet
Şer'iye sicilleri yazıldığı dönemin sosyal, ekonomik ve siyasal yapısını ortaya koyan en önemli tarihî belgelerden biridir. Nitekim açılan davalar, devlet merkeziyle yapılan yazışmalar, şikâyet ve atamalar vb. belgeler Osmanlı Devleti'nin o dönemdeki durumunu hakkında bizlere bilgi veren esaslı bir kaynak niteliğindedir. Tarihi anlamak ve yorumlamak açısından bu yönüyle kadı sicilleri, bir tarihçi için ayrı bir önem arz etmektedir. Bugüne kadar birçok şer'iye sicili bu öneminden dolayı akademik alanda çalışılmaya değer görülmüştür. Biz de konumuz olan“48 Numaralı (1030/1620) Tarihli Manisa Şer'iye Sicili'nin Transkripsiyonu ve Değerlendirilmesi”adlı çalışmamızla bu sahada yapılmış olan çalışmalara bir katkı ve aynı zamanda kaynak olmayı amaçladık. Ayrıca bu çalışmamızda yer alan dönemin mahalleleri, kaza ve köyleri, Müslim ve gayrimüslim isimleri, dini mekânları ve medreseleri içeren vakıfları, meslek grupları ve döneme ait eşya ve malların isimleri tespit edilmiş ve bu doğrultuda Manisa şehrinin XVII. yüzyılın ilk çeyreğindeki sosyal ve ekonomik durumu hakkında bilgiler ve analizler sunulmuştur. Böylece belgelerin analitik değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Dava kayıtlarının ağırlıklı olarak, miras, talak, vasi tayini, satış ve alacak davalarını içeren hüccet ve berat türü belgeler olduğu bu çalışmamızla dönemin olaylarına, ekonomik, sosyal, kültürel ve hukuki durumuna ışık tutacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
Court records (Şer'iye Sicilleri) are one of the most important historical documents that reveal the social, economic and political structure of their period. Indeed, the documents such as the lawsuits, correspondences with the state, complaints, and appointments, etc. are a major source for learning the situation of the Ottoman Empire in the period. In terms of understanding and interpreting the history, judicial registers are of special importance for a historian. Because of this importance, many court records have been deemed worthy of study in the academic field. With our study on“Transcription and Evaluation of Manisa Court Records Numbered 48 (1030/1620)”, we aimed to be a contribution and a resource to the studies carried out in this field. In this study, the neighborhoods, accidents and villages of the period, Muslim and non-Muslim names, foundations including religious places and madrasas, occupational groups and names of goods and assets belonging to the period were determined. Thus, the information and analyzes on social and economic situation in the first quarter of XVII century for Manisa are presented. Analytical evaluation of documents is aimed to be performed. We believe that this study will shed light on the events, economic, social, cultural and legal status of the period in which the case records are mainly documents of inheritance, divorce, appointment of guardian, sales and debt collection cases.