Pregabalinin farmasötik preparatlarda analizi için yeni bir HPLC yöntemi
A new HPLC method for the analysis of pregabalin in pharmaceutical preparations
  1. Tez No: 590300
  2. Yazar: GÜLSÜM ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Pregabalin epilepsi, nöropatik ağrılar, anksiyete bozukluğu, sosyal anksiyete bozukluğu ve kısmi başlangıçlı nöbetlerde ek tedavinin parçası olarak kullanılan bir ilaçtır. Bu çalışmada molekül yapısının doymuş olması sebebiyle yeterli ışık absorbsiyonu göstermeyen pregabalinin kapsüllerde tayini için florimetrik dedektörün kullanıldığı bir yüksek performanslı sıvı kromatografisi yöntemi geliştirilmiştir. Yöntem, Pregabalin'in içerdiği primer amin gubunun 9- fluorenilmetil kloroformat belirteci ile verdiği reaksiyona dayanmaktadır. Bu yöntemde maddenin FMOC belirteci ile reaksiyon verdiği optimum koşullar; asetonitril/su faz oranının 4 olduğu pH:9 tamponlu ortamda 60°C sıcaklıkta 5 dakika süre ısıtmayla elde edilmiştir. Pregabalin-FMOC türevinin kromatografik analizi C18 kolonda; 20 mM potasyum fosfat tamponu (pH:3.9)-asetonitril (70:30, h/h) hareketli fazı ile 1.0 mL/dak akış hızında gerçekleşmiştir. İç standart olarak gabapentin kullanılmış ve türevin takibi floresans dedektör ile 260 nm eksitasyon 315 nm emisyon dalga boylarında yapılmıştır. Maddenin doğrusallık aralığı 0.5-6.0 μg/mL, gözlenebilme ve tayin sınırı sırasıyla 0,039 μg/mL ve 0,117 μg/mL olarak bulunmuştur. Geliştirilen yöntem pregabalinin kapsüllerdeki analizine başarıyla uygulanmış ve sonuçlar Student-t ve Fisher-F testleri uygulanarak istatistiksel olarak farmakope yöntemi ile elde edilenlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pregabalin is a drug used as an adjunctive treatment in epilepsy, neuropathic pain, anxiety disorder, social anxiety disorder and partial onset seizures. In this study, a high performance liquid chromatography method was developed for the determination of pregabalin in tablets which does not show sufficient light absorption due to saturated molecular structure. The method is based on the reaction of the primary amine group of Pregabalin with the 9-fluorenylmethyl chloroformate reagent. In this method, the optimum conditions in which the substance reacts with the FMOC reagent are; acetonitrile / water phase ratio of 4: pH: 9 buffer medium at 60 ° C was obtained by heating for 5 minutes. Chromatographic analysis of pregabalin-FMOC derivative was carried out in C18 column with 20 mM potassium phosphate buffer (pH: 3.9) -acetonitrile (70:30, v / v) at a flow rate of 1.0 mL / min. Gabapentin was used as the internal standard and the derivatives were monitored by fluorescence detector at 260 nm excitation and 315 nm emission wavelengths. The linearity range of the substance was 0.5-6.0 μg / mL, the limit of observability and determination were 0.039 μg / mL and 0.117 μg / mL, respectively. The developed method was successfully applied to the analysis of pregabalin in tablets and the results were compared with those obtained by the pharmacopoeia methods by applying Student-t and Fisher-F tests.