Sosyal bilgiler öğretiminde fotoğrafların kullanımının akademik başarıya ve tutuma etkisi
The effect of use of photographs on the academic success and attitude in social studies teaching
  1. Tez No: 590365
  2. Yazar: KENAN KANGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN BAYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmada Sosyal Bilgiler Öğretiminde Fotoğrafların Kullanımının Akademik Başarıya ve Tutuma Etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla bu araştırmada, öntest– sontest eşleştirilmiş kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bu çalışma, Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu 7. Sınıf Sosyal Bilgiler dersinin öğretim programında yer alan Türk Tarihinde Yolculuk ünitesi ile sınırlıdır. Bu çalışma ortaokul 7. sınıf 40 öğrenci ile gerçekleştirilmiş olup bu sınıflar rastgele örnekleme yoluyla 7-A sınıfı (20 öğrenci) kontrol grubu olarak 7-B sınıfı da (20 öğrenci) deney grubu olarak belirlenmiştir. Deney grubunda fotoğrafların etkin olarak kullanıldığı öğretim etkinliği uygulanırken, kontrol gurubunda ise Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu tarafından hazırlanan 7. Sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabındaki öğretim etkinlikleri geleneksel yöntemle işlenmiştir. Uygulama 8 hafta sürmüştür. Uygulama öncesinde öğrencilerin ders başarılarını ve derse karşı tutumlarını ölçmek amacıyla deney ve kontrol gruplarına ön test, uygulama sonunda ise son test uygulanmıştır. Araştırma ile ilgili veriler, başarı testi ve tutum ölçeği formu ile elde edilmiştir. Akademik başarı verileri için Yaylak, (2010) tarafından geliştirilen Sosyal Bilgiler dersi 7. sınıf“Türk Tarihinde Yolculuk”ünitesi ile ilgili 28 sorudan oluşan başarı testi kullanılmıştır. Öğrencilerin derse karşı tutumlarını ölçmek için de (Demir ve Akengin, 2010) tarafından geliştirilen, Sosyal Bilgiler tutum ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler istatistiksel analizlerin yapılmasında SPSS/PC (Statistical Package for Social Sciences for Personal Computers) bilgisayar programı kullanılmıştır. Araştırma ile toplanan veriler bu program kullanılarak veri seti haline dönüştürülmüştür. Verilerin analizinde bağımsız gruplar t-testi, Mann Whitney-U Testi ve Wilcoxon testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde; öğrencilerin akademik başarıları yönünden deney grubu lehine anlamlı bir fark görüldüğü, Sosyal Bilgiler dersine yönelik tutumlar açısından da kontrol grubu lehine bir miktar artış olduğu görülmüştür. Bu araştırmada Sosyal Bilgiler dersinin öğretiminde fotoğrafların kullanımının öğrencilerin akademik başarılarını artırdığı, tutumlar üzerinde etkisinin az olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, The Effect of Using Photographs in Social Studies Teaching on Academic Success and Attitude çalış was tried to be determined. For this purpose, pretest – posttest matched control group quasi-experimental design was used. This study is limited to the Journey in Turkish History unit in the curriculum of the 7th Grade Social Studies course of the Education Board of the Ministry of Education. This study was carried out with 40 students in the 7th grade of secondary school. These classes were randomly selected as 7-A (20 students) control group and 7-B (20 students) experimental group in the experimental group, the teaching activity in which the photographs were used effectively was applied, and in the control group, the teaching activities in the 7th Grade Social Studies textbook prepared by the Ministry of National Education Board of Education were processed with the traditional method. The application lasted for 8 weeks. Pre-test was applied to the experimental and control groups before the application and post-test was applied at the end of the application in order to measure the students' achievement and attitude towards the course. Data related to the research were obtained with achievement test and attitude scale form. For academic achievement data, achievement test consisting of 28 questions related to 7th grade Yolculuk Journey in Turkish History "unit developed by Yaylak, (2010) was used. The Social Studies Attitude Scale, developed by Demir and Akengin, 2010) was used to measure students' attitudes towards the course. Data obtained from the study SPSS / PC (Statistical Package for Social Sciences for Personal Computers) computer program was used for statistical analysis. The data collected by the research was transformed into a data set using this program. Independent groups t-test, Mann Whitney-U Test and Wilcoxon test were used for data analysis. When the findings were evaluated; It was observed that there was a significant difference in favor of experimental group in terms of academic achievement of students, and there was some increase in favor of control group in terms of attitudes towards Social Studies course. In this study, it has been concluded that the use of photographs in the teaching of Social Studies course increases students' academic achievement and has little effect on attitudes.